Aby tylko napić się kawy. Czy wiesz co masz w kubku?

plantacjaPotrzebujesz kawy? A co o niej wiesz. Mam trzy książki o kawie. W księgarniach pozycji o kawie jest znacznie więcej, jednak nie wszystkie poruszają tematykę kawy, która mnie interesuje (uprawa, zbiór, obróbka, palenie, przechowywanie). Więcej jest pozycji o przetworach z kawy (desery, ciasta, lody).

Kawa. Legenda, historia, anegdota. Receptariusz – Leszek Rum Wydawnictwo w Kolorach Tęczy. Ostatni zakup, książka z 1995 roku. Do książki dołączony był specyficzny zapach księgarni, stęchlizna. Autor książki wyprzedził autorkę programu „Wiem, co jem”. Pisze w sposób bardzo bezpośredni, bez owijania w bawełnę (podobnie jak autorka programu). Książkę adresuje do producentów, kupców jak i konsumentów, pisze wprost – kawa oferowana na rynku jest niskiej jakości. Kawa mielona na rynku amerykańskim jest tańsza od kawy ziarnistej. Dlaczego? Zmielić można wszystko, a skoro można wszystko zmielić to konsument nie ma pojęcia, co sypie do kubka. Autor zadaje pytanie, co oznacza na opakowaniu napis „najlepsza”, „super”, „premium”, „specjalnie dobrane ziarno”, „najlepsza arabica”. Ile w tych hasłach prawdy? Konsument skazany jest na reklamę, która ma jeden cel – sprzedać jak najwięcej, nie troszczy się o jakość. Najlepsze kawy pochodzą z małych palarni, które dbają o jakość surowca (ziarno), zapewniają odpowiednie palenie, przechowywanie, ciągle eksperymentują z paleniem, aby uzyskać jak najlepszy smak. Książka zawiera przepisy na kawę, dowiemy się np. jaką kawę pił Humphrey Bogart (kto zna, kto pamięta) oraz historię kawy, sposoby prażenia, uprawy i przechowywania. Jednym słowem standard w książkach o kawie, tylko w krótkiej formie.

leszek run

Sekrety Kawy. Poradnik dla amatorów i profesjonalistów – Marcin Rusnarczyk 2014 Bernardinum. Książka przypomina streszczenie lektury szkolnej. I to dosłownie. Najważniejsze fakty o kawie: legenda, uprawa kawy, odmiany kawy, zbiór, palenie, przechowywanie, parzenie kawy, przepisy. Autor na zdjęciach prezentuje sposoby parzenia kawy, krok po kroku, czym każdy sposób się charakteryzuje, jaki otrzymamy napar. Autor jest baristą.

sekrety baristy Marcin

Tajemnica kawy – Sara Magdalena Woźny 2015. Zysk i S-ka Wydawnictwo. Nominacja do prestiżowej nagrody Gourmand World Cookbooks Awards 2011 w kategorii: najlepsza monografia. Ten wstęp mówi wszystko, autorka bardzo dokładnie opisuje podróż kawowego ziarna z pola, na którym jest uprawniana, do naszych filiżanek. Zwraca uwagę na każdy etap produkcji. Ta pozycja to spora dawka wiedzy, kompendium. Zawiera te same informacje, co dwie powyższe książki, ale są bardzo dokładnie opisane. Autorka porusza kwestie kawa a zdrowie, czego nie ma w dwóch powyższych książkach. Po lekturze inaczej spojrzymy na czarny napar. W książce nie brakuje smutnych faktów o uprawie kawy.Tę pozycję celowo nie opisuję szczegółowo, będę o niej często wspominał przy innych wpisach. Autorka prowadzi blog, sprzedaje kawę. Książkę polecam każdemu, kto kocha czarny napar.

tajemnice kawy sara

Na koniec jeszcze link do literatury, która dostępna jest w necie, w języku angielskim. Sporo dawka wiedzy.

Dwie drogi kawy

Droga numer jeden. Uprawa na wyżynach powyżej 900 m n.p.m., uprawa zacieniona, plantator dba o ściółkę, kawę zbiera ręcznie, selekcjonuje ziarno, wykorzystuje naturalne metody suszenia ziarna (słońce), odpowiednio przechowuje, dba o transport w odpowiednich warunkach do palarni, pracownicy są odpowiednio wynagradzani.

Droga numer dwa. Uprawa podlana sosem chemicznym, który ma zapewnić szybszy wzrost owoców. Zbiór mechaniczny, co wpadnie do maszyny to jej, nieważne czy owoc dojrzały czy zielony, łodygi, liście. Selekcja ogranicza się do niezbędnego minimum. Stęchłe ziarno psuje cały zbiór? I co z tego? Zmielić, podlać sosem czekoladowym i na regały, na paczce napis „premium”.

Którą drogę wybierasz?