Acaia Lunar waga do kawy dla kawowego maniaka

Waga do kawy dla kawowego maniaka nie może być taką sobie zwykłą wagą. Ona musi umieć znacznie więcej. Powinna być ładna, zgrabna, dokładna, być trendy … Acaia Lunar ma jeszcze jedną zaletę – jest droga.

W zasadzie jak bym napisał o cenie to reszta byłaby zbyteczna. Skoro była/jest droga to musi być dobra. Bo przecież cena zobowiązuje. Jeszcze nie tak dawno sam przed sobą przyznawałem, że wagi do kawy w takiej cenie na pewno nie kupię.

Mam wagę do kawy Hario Drip Scale. Waży, odmierza czas, podstawka duża, postawimy na niej każdy gadżet do parzenia kawy. Cenowo jest w zasięgu każdego kawowego entuzjasty, który rozpoczyna karierę z alternatywnymi metodami parzenia kawy.

Acaia Lunar waga do kawy dla kawowego maniaka

Za każdym razem, kiedy odwiedzałem jakikolwiek sklep internetowy, który miał ofercie Acaia Lunar, nawet jak nie byłem ją jeszcze poważnie zainteresowany – zatrzymywałem się. Rzut oka na cenę i wędrowałem dalej.

Espresso i waga

Hario Drip Scale używam nie tylko do metod alternatywnych, ale i do espresso. To, co było atutem wagi przy alternatywnie – przy espresso było minusem – gabaryty. Waga pod kolbę słabo się wpasowywała, spora część wystawała poza tackę ociekową. Z kontrolą czasu i wagi też było różnie. Czasami synchronizacja sypała się.

Wycieczka po Acaia Lunar

Wycieczka po wagę Acaia Lunar była ekscytująca. Rozpiętość cenowa wagi jest tak szeroka, że im dłużej przyglądałem się temu „rozrzutowi” zastanawiałem się – ile ona faktycznie kosztuje. Ostatecznie nabyłem ją w cenie …989,10 zł.

A cóż ona takiego potrafi?

Śpiewa, tańczy, recytuje. Nic z tych rzeczy nie potrafi. Acaia Lunar to waga głównie pod espresso. W tej roli spisuje się znakomicie. Mała, zgrabna, sama ma „odpowiednią” wagę, przez co nie jest lekkim gadżetem, który fruwa w dłoni.

Acaia Lunar ma wiele możliwości, których w warunkach domowych nie wykorzystamy. Niemniej jednak zalety jej są niepodważalne i niejednokrotnie się już złapałem na tym, ze szybkość działania i precyzja robią wrażenie.

Testy szybkości działania, dokładność ważenia między Hario Drip Scale a Acaia Lunar, które sobie zafundowałem nie rzucały na kolana. W codziennym rytuale parzenia kawy „szybsze” sekundy na korzyść Acaia Lunar robiły różnicę. I po dłuższym czasie użytkowania czułem je coraz bardziej wyraźnie.

Do Acaia Lunar możemy dobrać dwie apki: Brewmaster lub acaia Coffee. Ich zadaniem jest wspomóc nas w parzeniu kawy (także metody alternatywne). Nasze receptury parzenia kawy możemy zapisać i możemy nimi się podzielić ze społecznością kawoszy. Bardziej do gustu przypadła mi aplikacja Brewmaster.

Acaia Lunar wykonana jest solidnie, dobre materiały, ładowanie akumulatora odbywa się przez mini usb. Przy trybie pracy porannym i popołudniowym w warunkach domowych, czyli niezbyt intensywnie, akumulator wytrzymał ponad trzy miesiące.

Podsumowanie

Acaia Lunar to waga do kawy dla kawowego maniaka – jest nią niezaprzeczalnie. Cena nie jest niska. Jednak kiedy „wciągniemy” się w parzenie espresso to takie rzeczy jak ratio, czas, doza – ogarniemy dużo szybciej, przychodzi nam to znacznie łatwiej.

Możemy wybrać inną wagę, ale to już nie będzie waga dla coffeegeeka.

Wagę można nabyć na Kawa.pl