Darth Vader postać tragiczna z kosmosu

darth vaderGwiezdne Wojny mają to do siebie, że obojętnie, w którym miejscu zaczniesz je oglądać, możesz już oglądać do końca całą sagę. Darth Vader zadomowił się w kulturze masowej. Nawet ci, którzy filmu nie oglądali, kojarzą gościa. Czarny charakter. Dla mnie postać tragiczna.

Siedzę w kinie, patrzę jak czarna maska zakrywa poparzoną twarz Anakina Skywalkera, za chwilę wydobywa się z niej charakterystyczny oddech. Darth Vader. Trzecia część sagi spina całość. Wiem, jakie będzie zakończenie. Darth Vader przejdzie na jasną stronę mocy, wyrzuci do szybu imperatora. Szczęśliwe zakończenie …

Dzieciństwo wraz z matką spędził w niewoli u handlarza Watto. Był zdolny technicznie, zbudował robota marudę C-3PO. Wygrywa Wyścig Ścigaczy, dzięki temu zwycięstwu skupił uwagę Mistrza Jedi Qui-Gon Jinna, który zabiera go ze sobą i przedstawia Radzie Jedi, przy okazji poznaje Padme, jej bryka popsuła się na planecie, na której mieszka – Tatooine. Rada dostrzega w Anakinie to, czego on nie chce zaakceptować, negatywne emocje. A to nie jest droga Jedi.

W niewoli ginie jego matka. Anakin nie może się z tym pogodzić, w odwecie morduje Ludzi Pustyni. Ciemna strona mocy jest coraz bliżej. Fałszywy przyjaciel Palpatine’a podsyca w nim negatywne uczucia. Obiecuje uratować Padme, w której jest zakochany, a która w jego snach umiera. Ta wizja go przytłacza, ale, od czego jest przyjaciel Palpatine. Obiecuje, że wyrwie Padme z rąk śmierci. Anakin z wdzięczności zabije mistrza Windu. Ciemna strona mocy nadchodzi. Zostaje prawą ręką cesarza. Nie wie o tym, że Padme urodziła dwójkę dzieci. Scena, w której staje na chybotliwych czarnych nogach, z wiadomością o śmierci Padme jest kwintesencją tragizmu. Oszukany, wykorzystany, wyrolowany … za naiwność się płaci, a rachunek wystawia niewinnym.

sky

Dalej wiadomo jak będzie. Ściga rebeliantów i wrogów galaktyki, tępi rycerzy Jedi. Jego chwiejny charakter, złość i zawiść doprowadziły do nieszczęścia, którego sam jest autorem, ale którego uparcie nie dostrzega. Zaślepiony wiarą w mistrza, wykonuje jego rozkazy. Dopiero w momencie, kiedy przyprowadza syna przed oblicze imperatora, rozumie swój błąd. Jest już za późno. Ojciec i syn. Syn miał zastąpić ojca przy boku imperatora. Darth Vader przechodzi na jasną stronę mocy. Luke widzi jak razem z mistrzem Yoda i Obi- Wan-Kenobi, Darth Vader wstąpił na jasną stronę mocy.

Darth Vader skupia uwagę w filmie, ten charakterystyczny oddech, ta ciemna peleryna, ten błyszczący kask. Nie ma skrupułów, aby pozbawić życia członka załogi. Jest czarnym charakterem, budzi wstręt, nie ma, za co go kochać. Syna chciał zamrozić, przeciągnąć na ciemną stronę mocy. Darth Vader pociąga … Obserwujemy Rebeliantów jak walczą z Ciemną Stroną Mocy, ale to on wstrzymuje u nas oddech, Darth Vader.

Mało, kto zwraca uwagę na jego pogmatwane losy, jego dzieciństwo. Mógł zostać tym dobrym, brakowało mu tylko pokory i cierpliwości. Próżność zaprowadziła go na ścieżkę zła. Miał wszystko, został z niczym.

Darth Vader siedzi w nas.