Dlaczego ignorujemy znaki drogowe ?

dlaczego-ignorujesz-znaki-drogowe-analfabeto-bohaterem-i-tak-nie-zostanieszDlaczego ignorujemy znaki drogowe ? Znaki drogowe to element większej układanki o nazwie prawo jazdy. Egzamin na prawko dawno już za nami. Plastikowy dokument siedzi w przegrodzie portfela. A my nieskrępowani już okiem instruktora, siedzimy za kierownicą bolidu.

Remont drogi mnie nie zaskoczył. Władze miasta od dawna przymierzały się do remontu ulicy. Ulica o strategicznym znaczeniu dla miasta. Wiadomo było, że jej zamknięcie nie zostanie ciepło przyjęte. Będą objazdy.

Objazdy na znakach drogowych nikogo nie interesują

Po pracy biegusiem do autka. Ciepełko. Muzyczka. Autko wesoło pyrka. Jedziemy. W domu czeka ciepły obiadek. Jeszcze tylko odcinek specjalny i koniec podróży. Znaki drogowe na jednej nodze prężą się, puchną od napisów, ustawione na wprost kierowcy, ale … kto u licha zwraca uwagę na znaki drogowe?

Dwie strony barykady

Idę. Koparki szarpią asfalt, wywrotki nastawiają plecy. Z każdym dniem poziom ulicy coraz bliżej wód gruntowych. Mróweczki w żółtych kamizelkach machają flagami, coraz bardziej nerwowo. Czerwone migacze ostrzegają, że przejazdu nie ma.

Przejazdu może i nie ma, ale jest przesmyk. Zmieszczę się – myśli tak nie jeden kierowca. Chwila nieuwagi koparki, gaz do dechy i jest. Przejechał. Ominął przeszkodę. Puchnie z dumy. Frajerzy stoją w korkach. Jedzie po błocie. Prywatny „Camel Trophy”

Równolegle do remontowanej ulicy biegnie objazd. Parę metrów dalej. Parę. Nie jest idealny, ale nim też jeżdżą frajerzy. Cwaniaka za kierownicą stać na bohaterski gest w stronę pracującej mróweczki.

remont-drogi-dlaczego-ignorujesz-znaki-drogowe-analfabeto

Patrzę na żenującą sytuację. Patrzę kilka razy dziennie. Dlaczego ignorujemy znaki drogowe ? Tu przecież nie chodzi o zdjęcie nogi z gazu. Czy te kilka sekund, te kilka minut dodatkowych, które poświęcisz na objazd – nawet – ten mniej komfortowy, zbawi cię?

Nie wiem, dlaczego ignorujemy znaki drogowe. Wiem, że zamknięci stalowym pancerzu, zapięci w pasy bezpieczeństwa, z muzyczką w tle, w ciepłym fotelu – patrzymy z innej perspektywy.

Panowie remontujący drogę mają prawo do tego, aby nikt im nie przeszkadzał w pracy. Nie szwendał się kierowca bohater. Znaki drogowe informujące ustawili nie dla siebie. Koparka skutecznie zamyka drogę, możesz kląć, wymachiwać środkowym palcem. Koparka nie ustąpi.

Masz objazd. Wiem, dlaczego ignorujesz znaki drogowe.

Jesteś drogowym analfabetą.