Dripster – cold brew w wersji kropelkowej

dripster-okladkaHistoria, która mnie spotkała już na samym początku mnie zaskoczyła. Dripster – urządzenie do parzenia kawy na zimno. Przetestuj. „Nie boimy się recenzji” Brzmi ciekawie?

I dalej „Zależy nam na całkowicie uczciwej opinii o naszym produkcie

Czyli mogę … napisać opinię bez owijania w bawełnę. Nikt się nie obrazi. Mam wolną rękę. To z jednej strony zaufanie do mojej osoby, ale i duża odpowiedzialność. Zanim przejdę do meritum to tytułem wstępu.

Dawno temu …

Nieprawda. Rok temu to było jak pisałem o kawie tzw. cold brew – „parzona” – macerowana na zimno. Możecie przeczytać o tym tutaj. Dla tych, co nie lubią „klikać” wersja skrócona: kawa, słoik, młynek, folia aluminiowa i gumka recepturka.

Mielimy na „grubo”. Proporcje kawy – zależy, jaką lubimy. Zalewamy wodą. Słoik nakrywamy folią aluminiową, gumką ściślej folię dociskamy do rantu słoika. I do lodówki. U mnie to było od 12 – 18 godzin. Potem napar przepuszczałem przez filtr od dripa.

Dripster – nowa gwiazda?

Przesyłka z urządzeniem pojawiła się u mnie błyskawicznie. W tym roku pogoda dopisuje, jest ciepło – więc okazji do zaparzenia kawy na zimno nie brakuje. I raczej nie zabraknie.

To do dzieła – piszę recenzję …

Dripster – wykonany jest z plastiku i szkła. Z plastiku wykonany jest zbiornik na wodę, który połączony jest z zaworem kropelkowym oraz zasobnik na zmieloną kawę z sitkiem. Sitko ze stali nierdzewnej, łatwe w czyszczeniu – wystarczy przepłukać. Zaparzona kawa spływa do szklanego naczynia.

Dripster – pokaż co potrafisz!

Przyznaję, nie brałem tego urządzenia na poważnie. Budził moje wątpliwości. Jak takie „coś” zaparzy kawę i jeszcze wygra z moim słoikiem? Jak nie zaparzysz to się nie dowiesz. Nie uprzedzaj faktów – pomyślałem.

Kawę mieliłem grubo i drobno. Zadowalający efekt naparu uzyskałem przy mieleniu średnio grubym. Używałem kawy z Bless Coffee Roasters, Hard Beans i Blue Orca Coffee. Po wsypaniu kawy do zasobnika – zalewałem ją wodą tak, aby cała była zwilżona.

dripster-z-kawa

Proporcje kawy? Eksperymentowałem. Mieliłem zarówno 6g/100 ml, jaki 8g/100 ml. Do zasobnika spokojnie zmieści się 40g kawy.

Metoda kropelkowa … a jednak Dripster – ma wadę!

Kropelki wyprowadziły mnie z równowagi. Woda w zasobniku jest a kropelki … jak je pilnuję – kapią. Odwrócę głowę – chowają się. Do regulacji kropelek służy zawór, dzięki niemu możemy precyzyjnie ustawić kropelki.

dripster-z-kropelka

To „precyzyjnie” jak już wspomniałem mocno mnie zirytowało. Dripster nastawiony. Patrzę a tu nie kapie. Przyjrzałem się regulacji i zauważyłem, że „czop” z otworem nie pokrywa się idealnie z otworem zasobnika. Za dużo przy nim kręciłem.

Poprawiłem i sytuacja diametralnie uległa zmianie. Urządzenie przestało się zapowietrzać. Do tej pory nie miałem takiego urządzenia, więc musiałem przyjrzeć się mu z każdej strony.

Kropelkowanie trwało od 2 godzin do 8 godzin. Ten drugi czas osiągnąłem przy ustawieniu kropelkowania bardzo wolnego, kiedy to już nie raz myślałem, że urządzenie się zapowietrzy.

Coś za wysoki ten Dripster –

Dripster, kiedy już złożymy tego transformersa jest dość wysoki i do lodówki się nie zmieścił. Przynajmniej do mojej. Ale czy to wada? Jest lekki nawet po złożeniu. Możemy postawić w takim miejscu, aby nie przeszkadzał. A on będzie w rogu „kapował

Kiedy kawa będzie gotowa – napar można włożyć do lodówki albo, co jest bardziej prawdopodobnie – dorzucić kostki lodu. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Pora na podsumowanie.

dripster-caly-i

Dripster – to lekkie urządzenie. W krajobraz kuchni wpisuje się idealnie. Zmielenie kawy, ustawienie kropelek – żadna filozofia a efekt końcowy zaskakuje. Jeśli miałbym porównać parzenia kawy w słoiku do parzenia w dripsterze to …

mniej problematycznie parzenie było w transformersie ze względu na to, że napar od razu był czysty. Ze słoika musiałem jeszcze napar przefiltrować. Nie są to na tyle istotne szczegóły jednakże muszę o nich wspomnieć.

Muszę też wspomnieć, że „podobnych” urządzeń do parzenia kawy na zimno jest wiele. Możecie użyć popularnej wyszukiwarki i sprawdzić. Dla mnie Dripster to urządzenie, które będzie miało utrzymanie całe lato. Napar kawy na zimno zaskakuje aromatem. To zupełnie inna bajka w parzeniu.

Dripster – możecie nabyć tutaj.