Kalita wave alternatywna metoda parzenia kawy

kalita waveKalita Wave to kolejna alternatywna metoda parzenia kawy. Przyznam, że miałem wątpliwości, czy warto inwestować w kolejną metodą parzenia kawy, która jest bardzo podobna do dripa. Kalita Wave to płaskie dno, trzy otwory, charakterystyczny filtr przypominający harmonię. Ile smaku wyciągnie taka „harmonia” – zastanawiałem się.

Kalita Wave możemy kupić w wersji szklanej, ceramicznej i ze stali nierdzewnej. Kalita jest dostępna w dwóch rozmiarach. Marketingowcy rozróżniają wersję na dwie szklanki i cztery szklanki. Wybrałem wersję na cztery szklanki a robię dwie szklanki.

Kawę do kality mielimy drobniej niż do dripa, ale nie zbyt drobno, bo zatkają się otwory i parzenie przejdzie w nieokreślony wymiar czasu. Do kality wave wchodzą filtry w formie harmonii lub akordeonu, dla mniej uzdolnionych muzycznie – wyglądają jak mufinki. Filtry są pakowane po 100 sztuk i wyciągajmy te z samego dołu, łatwiej je wyłuskać, nie zrobimy im wtedy krzywdy – nie wygładzimy zmarszczek.

Mielimy, przelewamy filtr gorącą wodą, wsypujemy zmieloną kawę, zalewamy ziarenka … oczom ukazuje się brownie. Dosłownie. Po około 30 sekundach (to taki standard w poradnikach) dolewamy partiami gorącą wodę 85-92 stopnie C. Pamiętajmy o proporcjach: 6-8g/100ml, czas parzenia: 2.30-3.00 minut. O poradnikach należy pamiętać, podstawy trzeba znać, ale najważniejsze to eksperymentować.

kalita wave I

Do kality wave wybrałem kawę EtnoCafe Kefa, 100% arabica z Etiopii. Pozostałe dane darujmy sobie, mało kogo interesują, fanatycy i tak znajdą potrzebne informacje. Profil smakowy: owoce i czekolada. Zanim zaparzyłem kawę w kalicie, kawa powędrowała do dripa.

A potem przyszedł ten długo wyczekiwany moment – zaparzyłem kawę w kalita wave i … mlaskałem. Pomny tego jak smakuje kawa z dripa, doszukiwałem się podobieństw i różnic w smaku. Zboczenie zawodowe analityka, wskaźników nie liczyłem. Kefa z dripa przywodzi na język smaki sadu: kwaskowe winne jabłka, brzoskwinie. Jednakże jestem daleki od tego, aby w jakikolwiek sposób sugerować, że kawa jest cierpka czy też kwaśna. Nic z tych rzeczy. Kiedy skończyłem się delektować urokami sadu, wyczuwam warstwę czekolady, lekkiego karmelu i palonego cukru.

Jak przy dripie wypada kalita wave i na odwrót? Kalita wave to bilans powyższych smaków. Nie ma pośrednich smaków – jest konkret. Kalita wydobywa na wierzch i uwypukla główny profil kawy, odcina końcówki. Kefa z kality to owocowy syrop przyprawiony czekoladą.

kalira wave browanie

Odpowiem teraz na pytanie: czy warto kupić kalitę mając już w zbiorach dripa? Dla maniaka kawowego – zawsze warto. Kalita będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią bogaty smak, krągły, uwypuklony i jednocześnie niepozbawiony słodyczy.