Kawowa rodzinka ze Szwecji – Johan & Nystrӧm. Warto poznać ją bliżej?

kawowa-rodzinka-ze-szwecjiKawowa rodzinka ze Szwecji Johan & Nystrӧm gościła na łamach bloga dawno temu i przyznam się, że nie poświęciłem jej dużo uwagi. Dosłownie kilka zdań. Nie poczułem kawowego bluesa, rozstaliśmy się na pewien czas.

Kawowa rodzinka ze Szwecji jest dość duża. Po pierwszym spotkaniu postanowiłem, że dalszej rodzinki nie mam ochoty poznać bliżej, ale ciekawość zwyciężyła. Kawowa rodzinka ze Szwecji wyróżnia się grafiką na opakowaniach. Ponadto, Johan & Nystrӧm podzielił rodzinkę na drużyny. Od nas zależy, z którą się zmierzymy. Mamy do wyboru: Orginal i Signature, które jeszcze prowadzą zajęcia w podgrupach. Ogólnie rzecz ujmując Signature to kawy przeznaczone pod metody alternatywne a Orginal pod espresso.

Familia ze Szwecji przykłada dużą wagę do ziarna, wybiera najwyższej jakości, płacąc farmerom uczciwą cenę. Johan & Nystrӧm prezentuje kawy z tzw. segmentu „speciality coffee”. Więcej o palarni ze Szwecji pod tym adresem

Na drugie spotkanie wybrałem Orginal Espresso Verde, kawa pod ekspresy kolbowe. Kolby u mnie nie uświadczysz ale inne urządzenia, owszem. Zaparzyłem w dripie i pierwsza myśl, jaka przebiegła mi przez głowę była taka, że czymś musiałem podpaść, bo kawa nie smakuje. Płaska w smaku, słodycz wyciszona, sprawia wrażenie wystraszonej, nuty orzechowe przytłumione, posmak krótki pod znakiem przepalonego karmelu.

Mocno się zniechęciłem do kawy. Wsypałem do ziarno do Jury i po chwili w filiżance pojawiło się espresso. Crema jasno orzechowa, gęsta. Smak przeplatany orzechami z czekoladą.

Trzecie spotkanie było podwójne. Zaprosiłem Orginal Brew: Fika i Bourbon Jungle. Dwie kawy przeznaczone pod alternatywę. Fika to idealna kawa na popołudnie, kakao wymieszane z małą ilością owoców leśnych. O Bourbon Jungle mógłbym napisać jedno zdanie – kawa mocno dymna, w smaku niemal gorzka, ale … zaparzona w driperze. Mr Clever Driper przedstawił zupełnie nowe oblicze kawy. Temperatura wody 80 stopni, 30 gram kawy, czas parzenia 4 minuty i efekt dymny odszedł w zapomnienie. Smak łagodny, czekoladowy. Posmak dojrzałego agrestu. Kawa w strukturze szorstka.

Czy warto poznać kawową rodzinkę ze Szwecji?

Kawa Johan & Nystrӧm to nie jest wybór dla każdego. Na pewno przypadnie do gustu osobom, które preferują ciemnie barwy przypominające dawne czasy jednak z tą różnicą, że nie czuć w niej cierpkości, która odrzucała od kawy na długie lata.