Naparzamy kawę z Mr Clever Dripper

mr-clever-dripper-oklMr Clever Dripper to taki gość, który łączy w sobie dwie metody naparzania kawy: french press i drippera. Jak takiego gościa nie zaprosić do domu? Przyznam, nie przypadliśmy sobie od razu do gustu, zapowiadała się szorstka przyjaźń. Dopiero po paru dniach odezwaliśmy się do siebie. Mr Clever dripper obiecał odkryć karty.

– Panie. Co to ludzie nie wymyślą do parzenia kawy, aby kasę wyciągnąć!

Mr Clever Dripper nie wzbudzał u mnie gorących emocji. Zastanawiałem się, czy rzeczywiście połącznie french pressa i drippera wyciągnie z kawy nowe smaki, do tej pory mi nieznane. Przeważyło też to, że nie będzie fusów w kawie. Wygląd drippera, na spodzie zapadka, która po nałożeniu na kubek uwalnia napar. Proste. Do środka wkładamy filtr 02 i … pierwszy zonk. Za mały. Kupiłem filtry o rozmiarze 04 w markecie i to był strzał w dziesiątkę. Ach te sklepy internetowe i ich precyzyjne instrukcje J

– Panie Mr Clever dripper. Kawę mielimy grubo czy drobno?

mr-clever-dripper-i

Kawa zmielona za grubo – woda przeleci przez ziarno z siłą wodospadu. Kawa zmielona za drobno – napar będzie się przesączać tydzień. Zapomniałem o jednym. Mr Clever Dripper naparza kawę w obiegu zamkniętym. Woda przepłynie jak dostanie pozwolenie. Kawę mielimy grubo.

– Panie Mr Clever Dripper jak naparzamy?

Kawa zmielona grubo. Wkładamy filtr do drippera, wsypujemy zmieloną kawę. Czas parzenia i temperatura wody zależna od nas. Nie zalewam kawy wrzątkiem i radzę to każdemu. Wodę wlewałem dwu etapowo, podobnie jak w klasycznym dripperze. Naparzamy kawę w obiegu zamkniętym. Wsadzamy gościa na tron kubkowy i … koniec. Bez fusów, czysty napar.

Efekt końcowy – ocena naparzania

Pierwsze naparzenia były takie sobie. Bez polotu, zero wdzięku, powabu. Gdzie efekt „wow”? Idź pan z takim naparzaniem w kąt, schowaj się głęboko i nie pokazuj się na oczy. Takie miałem wrażenia. Szkoda było wydawać pieniądze na takiego gościa. Dopiero wzmocnienie gościa większą ilością zmielonych ziaren, pomiędzy 36g a 40g przyniosło spodziewany efekt.

Mr Clever Dripper długo odkrywał karty. Naparzanie kawy w tym urządzeniu jest proste, nie wymaga specjalnych umiejętności. Przewaga nad frenchpressem – brak fusów. Urządzenie wykonane z tzw. dobrego plastiku, wystarczą filtry 04 (rozmiar 02 Hario sobie darujcie), które są dostępne w każdym markecie.

Kawy marketowe odpuście sobie, są za drobno zmielone, wybieramy ziarniste. Niezbędny będzie młynek. Kawę mielimy grubo (wiem, że się powtarzam ale pamiętajcie o tym). Eksperymentujmy z czasem parzenia i porcją kawy. Mr Clever Dripper nie potrzebuje wielkiej uwagi.

Mr Clever Dripper ma jedną zaletę, która może być też jego wadą. Napar jest stonowany, hermetyczny, żadna z nut smakowych nie gra solo. Kto nie cierpi solistów, ma występ całej orkiestry. Kumacie?