Over the top Anthony Joshua?

Over the top  albo Ponad szczytem – pod takim tytułem „chodził” film na vhs o siłowaniu się na rękę. W roli głównej Sylwester Stallone. Przeglądając kategorię dokument na Netflixie trafiłem na: Anthony Joshua: Oko w oko z Kliczką.

Magia lat 90-tych

Przyniosłem do domu małą czarną skrzyneczkę. Dekoder Canal+. Jeden kanał. Filmy i sport. Sport to boks. Dla mnie głownie boks. Była jeszcze i jest nadal piłka nożna. Wtedy to były głownie gale z udziałem Dariusza Michalczewskiego.

Wieczorem, kiedy była transmitowana gala boksu, zasiadałem przed telewizorem. Zanim Dariusz wbiegł na ring była rozgrzewka. Janusz Pindera zwracał uwagę na dwóch braci z Ukrainy.

Władimir i Witalij Kliczko

Wschodzące gwiazdy Universum Box-Promotion Klausa Petera Khola. Dzisiaj mało kto już o tej grupie pamięta. Nie są potęgą w święcie boksu. Pamiętam, może teraz nie przytoczę słów dokładnie Janusza Pindery, brzmiały one mniej więcej tak:

-Bracia jak zasiądą na tronie, długo z niego nie zejdą

Oglądam boks, nastawiam budzik na poranne walki ku utrapieniu żony. Lubię pięściarstwo, ale jeszcze bardziej interesuję mnie kulisy. Przygotowania. Nie otoczka marketingowa. Szczególnie teraz nabrała ona znaczenia. Paplanie dla paplania.

Bracia Kliczko zawsze imponowali. Brak zbędnych gadek, nie licząc tych, które mają napędzać sprzedaż biletów. Pięściarze wykształceni. O ich stylu mógłbym napisać osobny wpis, ale nie o to chodzi.

Historia … powtarza się

Historia lubi się powtarzać. Sukcesy. Młodszy z braci Władimir Kliczko to złoty medalista igrzysk olimpijskich z Atlanty z 1996 roku. Anthony Joshua zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Obydwaj mają więcej sukcesów na koncie.

Władimir Kliczko przegrał przedostatnią walkę z Tysonem Fury, który obecnie ma zamiar wrócić na szczyt. Walkę przegrał w słabym stylu, nie przeszkadza to jednak Tysonowi w twierdzeniu, że było zupełnie inaczej. Ma prawo do swojej wersji.

Po wygranej tak świętował, że zapomniał o formie sportowej. Tymczasem na horyzoncie pojawił się Anthony Joshua. Zbudowany jak atleta, wyśmienite warunki fizyczne, technika, obycie na ringu, silny cios (niektórzy w to wątpią) i słaba odporność na ciosy (szklana szczęka).

Brak rewanżu ze strony Tysona i … Anthony zawalczy z Kliczką. Dokument Netflixa pokazuje przygotowania do walki z Kliczką. Z tyłu sceny. Prywatnie. Oglądamy team Joshuy. Trening, skróty walk.

Przed każdą walką w studio tv komentatorzy … opowiadają.

Mogę tego posłuchać, ale jak jest to wyważone i nie jest oparte na plotkarskich portalach, gazetach. Dokument ma to do siebie, ze ekipa z całego materiału prezentuje wycinki. Czy na podstawie takiego materiału można coś wysnuć ?

Anthony Joshua …

Czy dowiedziałem się czegoś nowego o Anthonym – AJ ? Młody człowiek w drodze na szczyt. Szacunek dla rywala – Kliczki. Razem sparowali. Przegrał z Dillianem White, ale w rewanżu nie było wątpliwości kto jest lepszy.

Obserwowałem całą karierę braci Kliczko. Anthony Joshua wygrał z Władimirem, to była piękna walka. Było to, co fani pięściarstwa lubią najbardziej. Deski. Nokauty. Dawno takiej walki nie było.

Z jednej strony było mi trochę smutno. Obstawiałem po cichu wygraną Kliczki. Młody lew Anthony wszedł do ringu i zaznaczył teren. Skróty pokazanych walk w dokumencie widziałem. Dodatkowy smaczek … z tyłu sceny.

Over the top

Sylwek Stallone w filmie (Ponad szczytem) siłował na rękę i walczył o opiekę nad synem (z teściem). Był kierowcą ciężarówki. Na głowie nosił bejsbolówkę. Kiedy podchodził do stolika, do rywala. Obracał ją daszkiem do tyłu. Przekręcał kluczyk w stacyjce. Ruszał w trasę tirem. Był nie do zatrzymania.

Ta scenę miałem przed oczyma kiedy oglądałem dokument. Antkowi brakuje do kolekcji pasa WBC, który dzierży Detonay Wilder. Jak to zwykle bywa … na drodze do potyczki stoi kasa. Każdy chce ugrać jak najwięcej.

Ile czasu będzie trwała „chwila” Anthonego? Ile razy odpali tira, przekręci kluczyk w stacyjce. Przegonić starego mistrza to jedno. Pozostać na szczycie tak długo jak Władimir to druga sprawa.

Dla wielbicielu boksu dokument Netflixa jest uzupełnieniem sylwetki pięściarza.

I pamiętajcie: bokser to rasa psa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *