Randka z kawą Geisha Finca Panama z palarni Java Coffee

kawa-geisha-finca-panama-swiety-gral-kawoszy-okladkaTak, to była randka z kawą Geisha Finca Panama. Na tą randkę przygotowałem się niezwykle pieczołowicie. Zadbałem o każdy szczegół, najmniejszy drobiazg, detal. Byłem przygotowany jak do ślubu. Dlaczego, zapytacie? Już wyjaśniam.

Dlaczego randka z geishą jest niezwykła?

Geisha/Gesha/Gejsza to rzadka odmiana arabiki. Szlachetna odmiana arabiki. Przez wielu kawoszy uważana za najlepszą kawę świata. Na pewno osiąga wyjątkowo wysokie ceny na giełdzie, przez co spotkanie się z nią jest bardzo rzadkie.

Gesiha z Panamy?

Wg źródeł gesiha pochodzi z Etiopii (miejscowość Gesha) i jak to zwykle bywa w tego typu opowieściach, zawędrowała do Panamy, gdzie rozwinęła skrzydła. Trudna w uprawie, jednak odporna na warunki, w których rośnie – od 1500 metrów. Odwdzięcza się smakiem. Geisha jest aromatyczna, krystaliczna czysta w smaku.

Ziarno … Geisha Finca Panama

kawa-geisha-finca-panama-ziarno

Do randki jak już wspomniałem przygotowałem się starannie. Młynek do kawy przeszedł dezynfekcję. Kupiłem nowy gadżet parzenia kawy – Gabi Master – a to za sprawą tegorocznego wyjazdu na festiwal kawy do Kołobrzegu. W Kołobrzegu geisha i Gabi Master stworzyli duet, który wygrał zawody.

Pierwsza randka z Geisha Finca Panama w Gabi Master

gabi-master-i-geisha-finca-panama

  • 18g ziaren, zmielone na 30 kliku Comandante
  • temperatura wody 93 stopnie
  • czas parzenia 3:10
  • woda (łącznie) 180 ml

Druga randka z Geisha Finca Panama w Chemex

chemex-geisha-finca-panama-zupelnie-inny-swiat

  • 30g ziaren, zmielone na 36 kliku w Comandante
  • temperatura wody 95 stopni
  • czas parzenia 3:40
  • woda 60ml pre-infuzja, łącznie 500 ml

I jaka była randka z kawą Geisha Finca Panama ?

Zanim zanurzyłem się w jej objęciach, zadałem sobie pytanie – Czy będę umiał docenić jej smak, walory? Popijam kawki już ponad siedem lat, ale to spotkanie ma być wyjątkowe. Z taką damą się jeszcze nie spotkałem i pewno szybko się ponownie nie spotkam. A może ta estyma jest zbyteczna?

Po pierwszym łyku już wiedziałem. Wiedzieliśmy. Pierwsza randka to spotkanie z konfiturą truskawkową, napar wypełniony po brzegi owocami, słodki. Posmak równie soczysty, jak i delikatny. Druga randka subtelniejsza, konfitury stonowane. Odnosi się wrażenie, że to nie może być kawa. Gdyby nie napis na paczce kawy.

Ciekawostka: Barista Maciek Duszak startujący na ziarnie geisha z palarni Kofi Brand wygrał w tym roku Mistrzostwa Polski Brewers Cup 2017 – kawę parzył w dripie Gabi Master.

Jaka to była randka? Bardzo udana. Smaczna. Aromatyczna. Miałem wrażenie, że napar przesiąknięty latem, promiennie słoneczne pieściły owoce na bogato.

Geisha Finca Panama trafiła do mnie z palarni Java Coffee.