Speciality coffee wisienka na kawowym torcie

Speciality coffee … o co chodzi? Sprawa jest prosta i niewymagająca wielkiego wysiłku intelektualnego, aby zrozumieć, że do speciality coffee nie trzeba mieć extra uprawnień, aby ją zaparzyć a tym bardziej ją zrozumieć.

Przeglądasz bloga z kubkiem kawy w dłoni?

Jeśli nie – to zapewne wiesz gdzie na chacie stoi kawa?

 

Kawa. I kawa. Kilka razy wspominałem na blogu, że dziwną rzeczą było dla mnie samo wsypywanie ziarna do ekspresu (tu) Skoro jest tyle innych zabawek do parzenia kawy … to czy są z jakiegoś powodu.

 

Są, ale o tym później.

 

Trzymasz w dłoni kubek z kawą? Aromat wypełnia przestrzeń. Siedzisz wygodnie w fotelu. Milusio. Patrzysz w czarną otchłań. Skupiasz się na niej. Czy to już jest wszystko, co możesz z kawy „wycisnąć” ?

 

Nie. Nie wszystko. Ten dziwny napis „speciality coffee” zaraz to wyjaśni …

 

True story

Zamówiłem kawę speciality coffee. Skompletowałem sprzęt. Najprostszy. Młynek Slim Hario. Plastikowy driper, którego używam do dziś. Stoper w smartfonie. Waga do zważenia dozy kawy zawsze w kuchni się znajdzie.

Koszt: driper z filtrami kosztował – o ile dobrze pamiętam – 29,99 zł. Młynek 118 zł. Kawa 36 zł za 250g. Była tak dobra, że do dziś ją ciepło wspominam. Ten pierwszy raz się pamięta.

 

Pamiętam, ze po pierwszym łyku, wciągnięciu aromatu byłem bardzo zdumiony. To nie może być kawa! Na opakowaniu pisze – coffee. Nie chce być inaczej. Im dłużej ją piłem, tym bardziej smakowała.

Co to jest speciality coffee

 

Od uprawy – do kubka. Skąd my to znamy? Kawa ma swoje stowarzyszenie – SCAA Speciality Coffee Association of America (obecnie Speciality Coffee Association), które dba o jakość ziarna.

 

Pod uwagę brane jest m.in:

  • miejsce pochodzenia
  • oznaczenie pochodzenia
  • wysokość upraw
  • odmiana botaniczna
  • obróbka ziaren

Ziarno jest „oglądane”, klasyfikowane pod każdym „kątem” – spleśniałe, z defektami odpada. Ziarno jest wypalane na próbę tzw. próbki – i sensory smakowe osób, które przeszły szkolenia i mają odpowiedni certyfikat – oceniają kawę po zaparzeniu. Słabe ziarno nie ma szans na to zacne miano.

Speciality coffee to jakość

Kawy, które przeszły rygorystyczny proces selekcji i otrzymały co najmniej 80 punktów to kawy speciality coffee. Cały proces opisałem trochę skrótowo. Przedstawiłem swoją historię dla zachęty, bo wiem, że takie lubicie. I wiem, że w sieci znajdziecie sporo informacji na ten temat.

 

Ale do tematu jeszcze wrócę.

Dlaczego zachęcam do spróbowania kawy speciality coffee ?

 

Napiszę górnolotnie. TO inny wymiar kawy. Aromat brzoskwiń, winnych jabłek (ulubiony) czarnej porzeczki, jagód, malin, truskawek, mlecznej czekolady, gorzkiej czekolady, skórki chlebowej, ciastek maślanych ….

mógłbym tak długo wymieniać.

 

Często, gęsto widzę marketową kawę podlewaną mlekiem dla zabicia goryczy, cierpkości. Przysypaną cukrem. Z wielkimi napisami – kawa najwyższej jakości. Otwieram youtuba, wpisuję hasło „kawa” Parę dokumentów o kawie jest do obejrzenia. Kawa przemysłowa.

 

Kawa zbierana maszynowo, bez selekcji, podlana pestycydami, a po zmieleniu podlana aromatycznym sosem, aby nadać jej wykwintny smak i aromat. A tymczasem za parę złociszy więcej – mamy to w paczce kawy – bez ściemy

 

A zabawki do parzenia kawy, o których wspomniałem wyżej?

 

Aeropress, kalita, chemex … metody parzenia kawy pozwalają na wyciągnięcie aromatów, o których kawę byśmy nie posądzali. I to jest w tym piękne. Wiele zmiennych, wiele zaskakujących odkryć.

 

I to wszystko w speciality coffee