Dostałeś rozkaz. Wykonać. Czego nie rozumiesz?

ekwipunek rozkazRozkaz. Dostałeś rozkaz i masz go wykonać. Zero dyskusji. Czego nie rozumiesz? Rozkaz to polecenie bezwarunkowego wykonania bądź zaniechania określonego zachowania wydane przez osobę dysponującą władzą np. dowódcę (mniej więcej tak to określa Wikipedia). Nie masz wyboru.

Maggie Swann (w tej roli Michelle Monaghan) jest łapiduchem na misji w Afganistanie. Wyjazd na misję to nie tylko rozłąka z krajem to także rozłąkowe z rodziną. Maggie rozwiodła się z mężem Richardem (w tej roli Ron Livingston) Mają syna Paula (w tej roli Oakes Fegley) którym podczas nieobecności Maggie zajmuje się były mąż Richard. Tak mniej więcej wygląda zarys fabuły filmu Fort Bliss.

Maggie po zakończonej misji w Afganistanie wraca do kraju. Syn Paul nie chce z nią wracać do domu, woli zostać z nową panią domu byłego męża. Maggie musi nie tylko odbudować relację z synem, musi poradzić sobie z przeżyciami z Afganistanu.

Jak wygląda odbudowywanie więzi między Maggie a synem można się domyślić. Pomimo początkowych trudności, kołatania po głowie przeżyć z misji, udaje się jej nawiązać cienką nić porozumienia. Maggie była dobrą sanitariuszką, wkrótce dostaje rozkaz kolejnego wyjazdu na misję.

rozkaz afganistan

Świeżo nawiązana relacja z synem zostanie zerwana. Przełożony jest nieugięty.

– To rozkaz. Ojczyzna.

Maggie przedstawia swoją trudną sytuację rodzinną. Jej kolejny wyjazd na misję skończy się tym, że były mąż złoży do sądu papiery o odebranie jej praw rodzicielskich. Przełożony jest niewzruszony, pomimo tego, że jego była żona postąpiła podobnie. Rozkaz.

Postawmy się w sytuacji Maggie. Jesteśmy rozdarci wewnętrznie pomiędzy służbą dla kraju a dobrem rodziny. Dostaliśmy rozkaz – musimy go wykonać. Próbujemy się wybronić przed wyjazdem, ale przełożeni znają tylko jedno słowo – rozkaz. Wiem, że dla wielu osób sytuacja jest klarowna. Po jaką cholerę zgłaszała się do wojska – wtedy by nie było tego dylematu. Taka odpowiedź jest najłatwiejsza.

Jaką byśmy nie podjęli decyzję zawsze jedna ze stron będzie poszkodowana. W życiu są takie sytuacje, dla których nie ma dobrych rozwiązań. Nie ma gotowych szablonów z przygotowaną odpowiedzią.  Żaden klucz nie pasuje.

Nie napiszę jak zakończył się film.