W objęciach lekarza medycyny sądowej

Lekarz medycyny sądowej – patolog, większości osób kojarzy się z gościem w białym fartuchu, który pochylony nad stołem, ze skalpelem w ręku … dokonuje autopsji. Lekarz najczęściej kojarzony z kryminałami i wypaczonym sposobem postępowania.  A tymczasem dr Richard Shepherd w książce „Niewyjaśnione okoliczności” rzuca inne światło na pracę lekarza sądowego.

Przyznam na samym początku – książka nie dla każdego. Przekonałem się o tym, opowiadając fragmenty, po pewnym czasie zorientowałem się, że nie wszyscy podzielają mój entuzjazm poruszoną fabułą.

Recenzje książek mają to do siebie, że opisują, zachęcają do przeczytania czy też zakupu. Trudno, żeby kogoś zachęcać do czytania o śmierci. Śmierć nie mieści się w kulcie młodości, życia fit i czegoś tam jeszcze. Nie wszyscy będziemy wieczni i młodzi. A śmierć cierpliwa jest … możemy o niej zapomnieć, ale ona o nas nie zapomni.

Lekarz medycyny sądowej to nie tylko profesja polegająca na otwieraniu klatki piersiowej. To poszukiwanie przyczyn śmierci – oględziny zwłok; badanie rozwoju choroby – analiza; badanie zaburzeń układu odpornościowego. To, co jest najciekawsze w książce dr Richarda Shepherd to zmieniające się podejście do pracy patologa w obecnych czasach.

Pisałem kiedyś o krzywym zwierciadle CSI, które wypacza obraz pracy śledczych. Wszystko wygląda na ekranie ładnie, schludnie, kolorowo a to, że rzeczywistość jest inna mało kogo interesuje. Jak do tego dorzucimy lekarza dr google to mamy pełny obraz wykreowanego świata.

Ze śmiercią nam nie do twarzy …

Odwracamy od niej głowę. Co skłoniło autora książki do wybrania tejże specjalizacji? Śmierć mamy w młodym wieku. Obejrzenie zdjęć z autopsji u kolegi w domu. Ścieżka kariery dr Richarda przypomina, że dużo się trzeba uczyć, zwracać uwagę na szczegóły – jak wspomina – 16 lat to wcale nie tak dużo. I co mało wyobrażalne – wkładanie w nią dużo serca.

W książce nie brakuje opisów ciekawych przypadków, autopsji znanych ludzi. To także podróż w czasie (niemal socjologiczna), obserwowanie zmieniającej się moralności, podejścia do ludzkiej śmierci przez prawników – w głowie ciągle mi kołacze: „liczą się wnioski a nie fakty”

Ekonomia rządzi. O tym wiem o dawna, ale są rzeczy, na których oszczędzać nie można. Lekarz medycyny sądowej nie tylko służy sprawiedliwości badając zwłoki, ale bada ciało po śmierci po to, aby prześledzić rozwój choroby i zapobiegać na przyszłość.

A tymczasem państwo obcina środki. Czym kończą się takie oszczędności? Lekarz medycyny sądowej nie może „gdybać” w sprawie przyczyny śmierci. Jego zeznania przed sądem mogą skazać niewinną osobę. Niedouczony lekarz to …

Kiedy skończyłem czytać książkę „Niewyjaśnione okoliczności” dr Richard Shepherda było mi smutno. To nie tylko zapis kariery zawodowej, ale też wpływ pracy na życie osobiste i realia otaczającego świata, które niestety powodują, że takich osób jak autor – oddanych swojej pracy jest coraz mniej.

„Niewyjaśnione okoliczności” dr Richard Shepherd, Insignis Media 2018, 455 stron.