W tym zawodzie twarz traci się tylko raz …

twarz pressPamiętaj. W tym zawodzie twarz traci się tylko raz – znamienne słowa Andrzeja, redaktora działu w redakcji „Kuriera” wypowiedziane do koleżanki po fachu, która lansuje materiał, który nie został do końca zweryfikowany, ma moc destrukcyjną zarówno dla adresata jak i nadawcy. Słowa, które w obecnym czasie nabierają szczególnego znaczenia. W tym zawodzie twarz traci się tylko raz …

Słowa pochodzą z serialu „Pakt”, który jest nadal emitowany na antenie HBO. Całej fabuły nie będę streszczał. W skrócie. Dziennikarz Piotr Grodecki prowadzi śledztwo w sprawie malwersacji finansowych, styk świata polityki i biznesu. Po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że informator wpuścił go na minę, opublikowany materiał w prasie przyniósł nie tylko korzyści redakcji „Kuriera” (ilość cytowań, wzrost sprzedaży), ale również podważył jej reputację. Piotr nie podąża za linią redakcyjną, zostaje odsunięty od sprawy, prowadzi śledztwo na własną rękę. Redakcja nie rezygnuje z nośnego tematu i powierza go koleżance Piotra, Monice. A Monika ma parcie na okładkę.

twarz gazeta

„Pamiętaj. W tym zawodzie twarz traci się tylko raz”– Andrzej starszy kolega przestrzega Monikę, pokusa jest silniejsza, materiał idzie do druku. Andrzej odchodzi z redakcji, wiarygodność jest ważniejsza niż chwilowa popularność. Opamiętanie przychodzi zbyt późno.

Nowy prezes TVP zapowiedział, że uchroni media publiczne przed naciskami polityków. Wiadomości oraz informacje odzyskają swój blask, będą wiarygodne i rzetelne. Jak tu nie wierzyć osobie, która nie jest związana żadną partią? Prezes do wykonania zadania potrzebuje ludzi, którym może zaufać, ale przede wszystkim takich, którzy gwarantują wykonanie zadania. Do tej pory żyliśmy w ciemnogrodzie, teraz nastąpi oświecenie. Samodzielnego myślenia nikt poza nami nie potrafi wyłączyć.

Czepiam się i tyle. Wiadomo nie od dziś, że po wyborach każda władza sięga po media, przecież gwarantują wygranie kolejnych wyborów. Przeglądam serwisy poświęcone mediom. Ileż tam troskliwości o media. Słodycz albo rozpacz wylewa się z monitora. Po wyznawcach poznaję, na jaką opcję trafiłem. Z tyłu głowy kolebią się słowa „w tym zawodzie twarz traci się tylko raz” Dziennikarz to dziwka, kto lepiej płaci temu służy, dla niektórych dziennikarzy kasa, pierwsza strona to wystarczająca pokusa, aby firmować swoją twarzą wiadomości wątpliwej urody. Nie wierzę w to do końca.

Weryfikacja zebranych materiałów, autoryzacja materiałów przed publikacją – czy tak dużo wymagam? A etyka … zdecydowanie za dużo wymagam. W tym zawodzie twarz traci się tylko raz. Pamiętaj!