W życiu trzeba być rekinem

w zyciu trzeba być rekinemW życiu trzeba być rekinem. Serio. Cięta riposta, która stawia sprawę jasno. Radzę sobie w życiu znacznie lepiej od ciebie. Wykorzystuję nadarzające się okazje. Rekin – drapieżnik, który nikogo się nie lęka. Rekin to rybka, którą łatwo złowić.

Na początku były „Szczęki” film, który wyrządził wiele zła rekinom. To nie bestie. Budzą strach. Te zęby. Ta płetwa grzbietowa płynąca w stronę ofiary. Zwiastun zbliżającej się tragedii. Ofiara najczęściej foka, nie ma żadnych szans. Rekin zabija, aby przeżyć, nie dla przyjemności.

Oglądam kolejny film o rekinach. Rekin przyciąga moją uwagę. Nie oglądam filmu dla rekina. Oglądam dla … zbieram informacje. Badaczy rekinów obrodziło ponad miarę. Każdy montuje kamerę na płetwie. Martwy tuńczyk jest przynętą. Te ujęcia robią wrażenie – rekin pożerający kawał mięsa powieszonego na haku. Szczęki wysuwają się, tną mięso jak żyleta. Znów na myśl przychodzą słowa, … bo życiu trzeba być rekinem.

business w życiu trzeba być rekinem biznesmenem

Kawał mięsa rzucony pod nos, zakropiony krwią, którą rekin wyczuje z daleka. Wiesz, że przypłynie. Zaatakuje. Informacje podawane przez badaczy rekinów są na ogół zbieżne. Rekin nie atakuje człowieka, atakuje fokę, która na tle nieba ma podobną sylwetką do człowieka. Rekin atakuje pionowo, ale w płytkiej wodzie też sobie poradzi. W końcu w życiu trzeba być rekinem.

Rekin i foka. Drapieżnik i ofiara. Łańcuch pokarmowy. Nie wiem skąd tyle pochwał pod adresem tego drapieżnika. Nie każdy atak na fokę kończy się sukcesem. Często pudłuje. Ostre zęby, smukła sylwetka, silny ogon nie jest gwarancją tatara.

Porównanie do rekina jest w takim razie, lekko pisząc – nietrafione. Czy naprawdę w życiu trzeba być rekinem ? Kontekst rekina zmienia się zupełnie, kiedy zestawimy go nie z foką, ale z orką. Orka drapieżnik, który poluje stadnie. W przeciwieństwie do rekina ma znacznie bogatszy arsenał zabójczych sztuczek. W rodzinie siła.

To wyrafinowany zabójca. Zapędzi z rodziną delfiny w pułapkę, ogłuszy ławicę ryb, pingwiny na krze się nie schronią i porwie fokę wygrzewającą się na plaży. Rekin tego nie potrafi.

Rekin ma mniejszą mózgownicę. Potwierdzona informacja. Nie poluje stadnie. To samotnik. I na koniec ciekawostka. Orka / Orki polują na rekiny. Nie odwrotnie. Wystarczy, że położą rekina na „plecy”, traci orientację. Kończy jak foka.

W życiu trzeba być rekinem. Słucham. Słucham kolejnego „rekina”, który powołuje się na rybkę, którą łatwo złowić.

Bo … w życiu trzeba być rekinem. Doprawdy?