Bardzo ważna sprawa dla domowego baristy – wybieramy młynek do kawy

wybieramy młynek do kawy moja swieta trojcaWybór młynka do kawy przesądza o tym jak będzie smakowała kawa. Trudno w to uwierzyć, można się spierać, ale na końcu przyznamy rację sami przed sobą – oczywiście jak kupimy porządny młynek do kawy, że w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Wybieramy młynek do kawy.

Kawa  – młynek do kawy – woda – napar. W tym “pseudo” równaniu najważniejszy jest młynek. Może wydaję się to dziwne, bo młynek do kawy tylko i aż mieli, ale to od stopnia zmielenia ziaren kawy, uzyskamy pełny smak w kubku.

Kiedy zauroczenie ekspresem ciśnieniowym minęło, przyszła pora na sprawdzenie metod alternatywnych. Metody alternatywne (drip, kalita, aeropress, chemex) są nierozerwalnie związane z młynkiem do kawy.

Pierwszy elektryczny młynek do kawy

młynek do kawy wersja z minionej epoki

Pierwszy młynek elektryczny do kawy pamiętają wszyscy. Elektryczny, ze stalowymi nożami, produkcji radzieckiej. Wsypywało się kawę ziarnistą i … mieliło. Kawa nie miała kontaktu z wodą a aromat roznosił się po całym mieszkaniu. Młynek przepalał, przegrzewał kawę. Naszym rodzicom to nie przeszkadzało, na tamte czasy liczyła się sama kawa, że w ogóle była. Do metod alternatywnych jest to zdecydowanie zły wybór. Brak regulacji mielenia to tylko jeden z jego mankamentów.

Co z tym młynkiem?

Na rynku dostępne są elektryczne młynki do kawy dla domowych baristów, które mają podziałkę z zaznaczoną metodą parzenia. Uzbrojone w żarna ceramiczne bądź stalowe, płaskie lub stożkowe. Chcemy zmielić kawę pod dripa? Ustawiamy młynek na ikonce dripa i gotowe. Młynek zmieli a nawet odmierzy odpowiednią ilość kawy. Sprawnie i szybko. Odpada samodzielne odmierzanie dawki kawy i ręczne mielenie. Pełna wygoda.

– Dlaczego go nie wybrałem?

– Młynek do kawy to nie tylko narzędzie do kawy to cały rytuał. Elektryczne mielenie tego nie zapewnia. Brak duszy.

Ręczny młynek do kawy

hario mini slim

Pierwszy młynek do kawy jaki kupiłem był to Hario Mini Slim. Mały, plastikowy, z ceramicznymi żarnami. Łatwy w utrzymaniu, można go rozkręcać i składać na czas. Młynek mieli kawę … z upływem czasu żarna ceramiczne ścierają się. Mielenie jest nierówne, jest coraz więcej pyłu. Balans kawy jest zachwiany. W ostatnim czasie mielę w nim kawę pod cold brew. Mielenie na grubo przychodzi mu z łatwością. Wycyrklować mielenie pod aeropressa graniczy z cudem. Na początek przygody z kawą do potrenowania wystarczy.

Młynek do kawy z najwyższej półki …

mlynek do kawy wersja dla bogatych comandante

Następcą Hario został młynek Comandante. Dwa światy mielenia kawy, przede wszystkim –  wysoka jakość wykonania. Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu z opakowania: masywny, elementy spasowane. Po zmontowaniu młynka w całość, co nie jest trudne i wsypaniu ziaren, mielenie nie nastręcza żadnych problemów. Mielenie jest przyjemnością.

W międzyczasie pojawił się na rynku ręczny młynek do kawy stworzony przez miłośników dobrej kawy, ale dostałem zielone światło od skarbnika domowego, że budżetu domowego nie rozniosę.

O młynku Comandante bardzo dobry artykuł napisał Krzysztof Barabosz z Kofeiny Opole.  Po pierwszym zmieleniu kawy zrozumiałem zachwyty nad tym młynkiem. Dokładne mielenie, mało pyłu. Mielenie jasno palonych ziaren nie sprawia najmniejszych problemów. Przy drobniejszym mieleniu trzeba więcej pokręcić korbą, ale to akurat dla mnie jest dużym plusem.

Świeżo zmielona kawa po zaparzeniu zyskuje na smaku.

Podsumowanie

Wybór młynka do kawy nie jest/jest sprawą prostą. Najprostsza metoda parzenia kawy to zmielenie kawy, wsypanie do kubka i zalanie wodą. Jednak od tego jak kawa zostanie zmielona, zależy jej ekstrakcja. Nierówne mielenie, pełne pyłu nie zapewni dobrego naparu.

Do wyboru mamy młynki z żarnami ceramicznymi, ze stali, ze stali nierdzewnej. Każde zapewniają inną jakość mielenia. Jestem uodporniony na reklamy w necie, ochy i achy sklepów internetowych nad oferowanym towarem nie działają na mnie, gdyż one z urzędu muszą reklamować oferowany towar.

Na swoim przykładzie chciałem zaprezentować, że jakość mielenia kawy ma znaczenie. Przedstawiłem dwa młynki do kawy. Wersja plastikowa (Hario) i wersja metalowa (Comandante). Radziecka myśl technologiczna przedstawiona w pierwszej części wpisu nie ma racji bytu u domowego baristy.

Pamiętajmy, że dokonany wybór będzie decydował przez długi czas o jakości naparu. Źle zmielona kawa będzie gorzka, cierpka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *