Bo najważniejsze to w życiu być szczęśliwym …

bo najważniejsze to w życiu być szczęsliwymBo najważniejsze to w życiu być szczęśliwym. To słowa z pewnego polskiego serialu. Skończyłem go niedawno oglądać i przyznaję, że niektóre sytuacje przedstawione w serialu wyglądają jakbym siebie oglądał. Ten wpis to nie sesja terapeutyczna, ale w pewien sposób odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie większość osób, w tym i ja – jak odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.

Rzeczywistość, która nas (mnie) otacza przynosi codziennie nowe wyzwania. Nowe w tym sensie, że często są one cykliczne. Mamy nowy dzień – mamy nowe wyzwania. Z czasem nas przytłaczają, stają się rutyną, rzadko, kto potrafi do tych samych czynności podchodzić z dystansem i szukać „czegoś” nowego.

Szukamy rozwiązania tego problemu i najczęściej szukamy go u siebie. W sobie. Coś z nami jest nie tak, skoro kolejna rzecz nie przynosi nam satysfakcji. Szukamy pomocy. Pierwszą deską ratunku jest Dr Google.

Zna odpowiedzi na wszelkie bolączki tego świata. Nigdy nas nie zawiedzie. Jak nie pomoże wirtualny doktorek, możemy skorzystać z rad fachowców na youtubie. Akurat ten kanał mało ogarniam … ale wiem, że tam są. Czekają.

Świat jest piękny. Każdy chciałby go zdobyć, stanąć na szczycie i spojrzeć w dół. Dokonałem tego. Zrobiłem to. Tymczasem rzeczywistość podcina skrzydła, sprowadza boleśnie w dół. Pikujemy jak Ikar … Masz siłę na kolejne wyzwania? Zrobisz nowe skrzydła?

Jakaś niewidzialna siła każe rano nam wstać, idziesz do … pracy, (co robisz w tym momencie – nieważne) Walczysz. Walczę. Pierwsza interakcja z nieznajomym już podnosi ciśnienie. A to dopiero początek dnia! Gdzie wieczór?

Poradniki pozytywnego myślenia wbijają do głowy – nie poddawaj się. Inspiracje cytatami idą w tym samym kierunku … bo najważniejsze to w życiu być szczęśliwym. Uśmiechasz się. Ależ to zabawne. Nie będziesz egoistą. Choć gdzieś tam czytałeś – pozwól sobie na odrobinę egoizmu! Szczęśliwy egoista. Całkiem dobrze to razem komponuje.

Rady, porady nie wniosły w życie oczekiwanej zmiany. Inni mają lepiej. Im się powodzi. Jak oni to robią. Założyłbyś tą firmę, ale ileż już jest takich firm? Podjąłbyś to wyzwanie tylko nie ma gwarancji na wygraną. Minął dzień.

Tort już został podzielony. Najwięksi go rozdrapali. Nie ma się po co pchać a tym bardziej wysilać. Góra jest zajęta. Daj spokój. Wybrałeś(aś). Czytam netowych utyskiwaczy na swój los. Ciężki los. Rzeczywistość przygniotła a sukcesy sąsiadów dopełniły dzieła. O żesz ty losie …

Poradniki, kursy pozytywnego myślenia to dla ciebie hosztaplerka. Coaching to sposób na wyciągnięcie kasy. Wróżenie to sposób na kasę od naiwnych. Jesteś na to za mądry. Na wszystko masz gotową odpowiedz. Zawsze.

– Czy pani zrobiła kiedyś coś dla siebie?

– Pani spełnia oczekiwania innych osób

– Czy pani kiedyś była szczęśliwa?

– Czy pan myśli, że w życiu najważniejsze jest być szczęśliwym!

– Tak

Dialog. Rozmowa. Cały serial to rozmowa dwóch osób. Terapeuty i pacjentki(a). O życiu. Czy rozumiemy uczucia, emocje, które nami targają. Bez Tajemnic. Polecam serial.

Bo najważniejsze to w życiu być szczęśliwym …

Ani piękny, ani młody. Ani piękna, ani młoda. Bez … dodaj tu, co zechcesz – czego ci brakuje. Czytam artykuł o życiu. Przytoczę fragment „jedynym sposobem na osiągnięcie szczęścia jest akceptacja własnych ograniczeń w duchu wdzięczności i skruchy, nie próba unieważnienia ich lub też gorzka uraza do nich.”*

I tyle w temacie.

*Fragment pochodzi z tekstu „Raport o stanie świata (i człowieka)” – Ewa Wilk, Poradnik Psychologiczny Tom27, wydawca Polityka, str. 13.

4 myśli w temacie “Bo najważniejsze to w życiu być szczęśliwym …

  1. Nieidealna Anna

    A ja jestem z kategorii tych, którzy pozwalają sobie na błędy, porażki i sutek. Uważam, że droga do szczęścia to po prostu droga do bycia samym sobą. Polubienie siebie w dobre i złe dni. Wyluzowanie, wsłuchiwanie się we własne potrzeby i tyle :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *