Co to znaczy nudzić się?

Kiedy słyszę, że komuś się nudzi, to nie wiem, o czym ta osoba mówi. Dla mnie to abstrakcja. Drugie słowo, które się ciśnie w kontrze do – nudzić się – to, kreatywność. Bardziej swojsko – to pomysłowość.

– Mamo, nudzi mi się!

Dzieci. Najczęściej słychać tę frazę podczas imprez. Rodzice zajęci dyskusją przy stole, chcąc zająć czymś pociechy wręczają smartfona i problem z głowy. Dzieci zadowolone, bo w domu jest szlaban na giercowanie w sieci.

Jakby ktoś chciał mi zarzucić, że to sytuacja odosobniona, to zapewniam, że słyszę o nich dość często. Kiedy zadaję pytanie – i co dalej? Co z tym robisz? Słyszę, że jakoś się organizuje czas, ale mimo to dzieciaki i tak szybko się nudzą.

Tobie się nigdy nie nudziło?

Nie mam zamiaru rozwiązywać problemu, – dlaczego tak jest. Stawiam pytanie, – co to znaczy nudzić się? Nie znam tego stanu. Stanu, w którym nie wiem, co mam robić, że nie mam, czym zająć myśli.

Kreatywność – pomysłowość?

Teraz, kiedy epidemia więzi człowieka na metrach kwadratowych, bo nie każdy ma możliwość wyjścia do ogródka, czy też ma dom z wybiegiem – nudzenie się urasta do problemu światowego.

Obiecujesz sobie, że – jak będziesz miał czas – to, zrobisz to i to, przekujesz słowa w czyn. To już nie czcza gadanina. To poważne podejście do tematu.

Sposób na nudę? Fala porad i wskazówek wylewa się z ekranu tv, youtuba. Nagromadzenie rad robi wrażenie. Niestety, na mnie nie robi. Obejrzysz zaległy serial. Przeczytasz książkę. Czytanie w obecnych czasach to wysiłek ponad miarę. Po przeczytaniu paru wersów, niektórzy są tak zmęczeni jakby przebiegli maraton.

To dziwne, że dobie tyle pseudo udogodnień, ludzie nudzą się. Nie mają pomysłu.

Co to znaczy nudzić się?

Nie mieć pomysłu na siebie. Nie mieć pasji, hobby, zainteresowań. Zajęcie, które nas napędza, pobudza do działania – jest powierzchowne. Pozostawieni sami sobie z nadmiarem wolnego czasu, którego nie potrafimy wykorzystać, wtłaczasz się w otchłań nudy.

Nie odkrywamy świata. Nie odkrywamy samych siebie. Marnujemy swoje talenty. I to właśnie oznacza – nudzić się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *