Czy warto nabyć stalowy filtr do aeropress ?

Stalowy filtr do aeropress – zadanie, jakie przed nim postawiłem było proste. Kawa ma być dobra, smaczna, bez pyłu a samo parzenie kawy równie łatwe i przyjemne.

Dawno temu kupiłem stalowy filtr do aeropress – RGB Core – inaczej filtr wielokrotnego użytku. Parzysz kawę, wyrzucasz fusy, myjesz filtr wodą i do następnego razu. Ten filtr to stalowa siatka i stalowa blacha, która ustawiona pod odpowiednim kątem zmienia podciśnienie parzenia kawy.

Jedyna „bolączka” tego filtra do blacha, która nie zawsze chce współpracować z parzącym kawę. Stąd wybór kolejnego stalowego filtra do parzenia kawy do aeropresu.

Espresso Brewing IMS Disk 62 SUPERFINE

Filtr stalowa siatka. Pierwsze wrażenie było zaskoczeniem mało pozytywnym. Tłok aeropress`a przeleciał przez tubę jak huragan. Zero oporu a w kubku sporo kawowego pyłu. Napar wyglądał jakbym przed podaniem zamieszał muł. Napar słodkawy, jednakże struktura kawy zostawia wiele do życzenia.

Wniosek był prosty. Mielę kawę drobniej. I tak kawę mieliłem drobniej i drobniej … a pył jak był, tak został. Napar tracił na atrakcyjności. Z jednej strony budził kubki smakowe do pracy a z drugiej zniechęcał formą.

Porównując oba filtry do siebie: podwójna wkładka (RGB Core) do aeropressa stawiała większy opór, parzyła kawę w podobnym stylu jak nowe cudeńko, jednakże ciągle brakowało w naparze czystości. Odniosłem wrażenie, że marnuję dobre ziarno.

Stalowy filtr do aeropress – wersja podwójna ?

Na Comandante 20 klik, dwa stalowe sitka nałożone na siebie i napar czystszy, słodki. Jednowymiarowy. W zależności, które sitko ma pierwsze kontakt z kawą – takie mamy podciśnienie. IMS to durszlak, napar przez filtr płynie jak rwąca rzeka. Jeśli pył nie przeszkadza, można na to przymknąć oko.

Stalowy filtr do aeropress – czy warto ?

Jednoznacznie – nie. Papierowy filtr ma jeden zarzut – wyczuwalny posmak papieru. Najczęściej wymieniany zarzut. Stalowy filtr to zawodnik wielokrotnego użytku. Łatwy w czyszczeniu, można go zabrać na wyprawy. I oszczędność, jeśli dużo parzy się kawy w aeropress. Wady mogą być zaletami i na odwrót.

IMS wybrałem z ciekawości oraz potrzebowałem go do parzenia kawy w pracy. W starym aeropressie wymieniłem gumowy tłok, i nie chcąc pamiętać w pracy o ciągłym zabieraniu z domu papierowych filtrów, wybrałem stalowy filtr.

Jeśli nie przeszkadza pył w naparze – mnie niestety denerwuje – to zakup może być udanym strzałem. Widzę jego przyszłość weekendowych wyjazdach. Używał będę dwóch filtrów jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.