Czy warto nabyć stalowy filtr do aeropress ?

Stalowy filtr do aeropress – zadanie, jakie przed nim postawiłem było proste. Kawa ma być dobra, smaczna, bez pyłu a samo parzenie kawy równie łatwe i przyjemne.

Dawno temu kupiłem stalowy filtr do aeropress – RGB Core – inaczej filtr wielokrotnego użytku. Parzysz kawę, wyrzucasz fusy, myjesz filtr wodą i do następnego razu. Ten filtr to stalowa siatka i stalowa blacha, która ustawiona pod odpowiednim kątem zmienia podciśnienie parzenia kawy.

Jedyna „bolączka” tego filtra do blacha, która nie zawsze chce współpracować z parzącym kawę. Stąd wybór kolejnego stalowego filtra do parzenia kawy do aeropresu.

Espresso Brewing IMS Disk 62 SUPERFINE

Filtr stalowa siatka. Pierwsze wrażenie było zaskoczeniem mało pozytywnym. Tłok aeropress`a przeleciał przez tubę jak huragan. Zero oporu a w kubku sporo kawowego pyłu. Napar wyglądał jakbym przed podaniem zamieszał muł. Napar słodkawy, jednakże struktura kawy zostawia wiele do życzenia.

Wniosek był prosty. Mielę kawę drobniej. I tak kawę mieliłem drobniej i drobniej … a pył jak był, tak został. Napar tracił na atrakcyjności. Z jednej strony budził kubki smakowe do pracy a z drugiej zniechęcał formą.

Porównując oba filtry do siebie: podwójna wkładka (RGB Core) do aeropressa stawiała większy opór, parzyła kawę w podobnym stylu jak nowe cudeńko, jednakże ciągle brakowało w naparze czystości. Odniosłem wrażenie, że marnuję dobre ziarno.

Stalowy filtr do aeropress – wersja podwójna ?

Na Comandante 20 klik, dwa stalowe sitka nałożone na siebie i napar czystszy, słodki. Jednowymiarowy. W zależności, które sitko ma pierwsze kontakt z kawą – takie mamy podciśnienie. IMS to durszlak, napar przez filtr płynie jak rwąca rzeka. Jeśli pył nie przeszkadza, można na to przymknąć oko.

Stalowy filtr do aeropress – czy warto ?

Jednoznacznie – nie. Papierowy filtr ma jeden zarzut – wyczuwalny posmak papieru. Najczęściej wymieniany zarzut. Stalowy filtr to zawodnik wielokrotnego użytku. Łatwy w czyszczeniu, można go zabrać na wyprawy. I oszczędność, jeśli dużo parzy się kawy w aeropress. Wady mogą być zaletami i na odwrót.

IMS wybrałem z ciekawości oraz potrzebowałem go do parzenia kawy w pracy. W starym aeropressie wymieniłem gumowy tłok, i nie chcąc pamiętać w pracy o ciągłym zabieraniu z domu papierowych filtrów, wybrałem stalowy filtr.

Jeśli nie przeszkadza pył w naparze – mnie niestety denerwuje – to zakup może być udanym strzałem. Widzę jego przyszłość weekendowych wyjazdach. Używał będę dwóch filtrów jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *