Dripper sposób na wyśmienitą i pyszną kawę

wsyp dripperDripper to alternatywny sposób parzenia kawy. Wydawało mi się, że będzie najprostszym sposobem parzenia kawy, a mało co nie okazał się niemal najtrudniejszym do opanowania. Dripper jest niepozorny, kształtem przypomina lejek do butelki. Pomimo tego, że jest niepozorny ma w sobie moc.

Przeglądam literaturę o kawie i od czasu do czasu zatrzymuję się na kartach gdzie prezentuje się dripper. Nie robi na mnie wrażenia. Kawałek plastiku, ceramiki czy też szkła w kształcie stożka, wkładasz filtr, przelewasz gorącą wodą przy okazji ogrzewając naczynie. Wodę wylewasz, na filtr wsypujesz świeżo zmieloną kawę. Przelewasz kawę wodą.

waga dripper

Prosta czynność, którą można spieprzyć, nie tylko dlatego, że źle to zrobisz, ale dlatego, że źle doradzają fachowcy. Jeden autor zaleca wodę o temperaturze w przedziale 80 – 85 stopni Celsjusza. Drugi, zapewne, żeby być oryginalnym zaleca wodę o temperaturze 90 – 94 stopni Celsjusza. Zostaje jeszcze internet i jego porady. Podobnie jest z zalecaną wagą kawy. To temat na osobny wpis.

dripper termometr

W każdym bądź razie pierwsza kawa z drippera była nijaka. Dla osób, które uważnie przyjrzały się urządzeniu na myśl przychodzi ekspres przelewowy. Przynajmniej ja tak miałem. Żadna różnica w smaku. Coś tu nie halo! Do ekspresu przelewowego wsypujemy kawę prosto z paczki. Dripper wymaga specjalnej obsługi. Kawę mielimy grubo. Schematów się trzymać należy jak lubimy klasykę. Kawę do drippera mieliłem grubo i bardzo grubo, jednak dla mnie najlepszy efekt to średnio grubo. Nie wiem czy istnieje taka miara, ale tak mi pasuje. Woda i temperatura. Temperaturę sprawdzam termometrem i najlepszy efekt uzyskałem pomiędzy 85 a 90 stopni Celsjusza.

Odważyłem 6gram kawy na 100 ml wody. Kubek ma pojemność 300 ml, więc rachunek prosty – 18gram kawy należy zmielić. Od niedawna jestem posiadaczem wagi Hario, dokładna i nawet ładna. Waży, taruje, odmierza czas – jednym słowem ułatwia zaparzenie kawy.

opakowanie dripper

Dripper robi kawę o pełnym body lub inaczej o pełnym smaku. Przedstawiając to obrazowo, opisałbym to w ten sposób. Słuchamy muzyki – soprany to chemex, delikatnie szczypią podniebienie, natomiast dripper to basy, które wypełniają pokój. Dripper to pełny głęboki smak. Po pierwszej nieudanej próbie urządzenie wylądowało na półce. Za drugim razem dripper odkrył karty. Dobrze go wystraszyłem.

mukka dripper

Do zaparzenia dobrej kawy o głębokim smaku nie są potrzebne drogie ekspresy. Za parę groszy i to dosłownie napijemy się wyśmienitej kawy. Na początek wystarczy plastikowy dripper, do tego filtry, które również nie są drogie i dobra kawa. W krótkim czasie zrobimy dobrą kawę. Oczywiście pod warunkiem, że mamy dobrą kawę. Inaczej dripper pokaże nam środkowy palec.

8 myśli w temacie “Dripper sposób na wyśmienitą i pyszną kawę

 1. Yzoja

  Wypatrzyłam to już jakiś czas temu i strasznie nam się spodobały ;) ale na razie rządzi prasa francuska, z którą też można pokombinować :D i nawet ze słabej kawy da się wyciągnąć coś nowego i naprawdę dobrego.

  Odpowiedz
 2. Bookworm

  No to nieźle mną wstrząsnąłeś, czyli to co mam i co uważałem za uproszczoną wersję ekspresu przelewowego to jest dripper :) Cały czas się człowiek uczy, choć czasem myśli, że coś już wie…

  Odpowiedz
 3. Pingback: Świat kawy w którym przebywam jest ...

 4. Pingback: Zaparzone na ciepło i na zimno: Gishubi Burundi od Java Coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *