Figa Coffee Brazylia San Rafael, prysznic IMS i … kawa w nowym wydaniu

Na brew barze gościła już kawa z palarni Figa Coffee, natomiast nie miałem dotąd kawy pod espresso. Zamówiłem kawę bezpośrednio w palarni, otrzymałem dodatkowo jeszcze mały bonus. I kiedy już parzyłem Brazylię San Rafael i byłem mniej więcej w połowie paczki, do zabawy przyłączył się prysznic IMS.

Brazylia San Rafael

Ponoć – tak słyszałem – kawa z Brazylii nie zaskakuje. Jest powtarzalna. Nie zgadzam się z tym. Brazylia San Rafael potwierdziła to, co już podejrzewałem wcześniej – zależy, kto pali ziarno. Zamówiłem dwie paczki 1kg i 250g. Mniejszą wersję zmieliłem i żona zabrała do pracy.

Brazylia San Rafael to:

·        odmiana botaniczna: Catuai, Mundo Novo,

·        region: Cerrado,

·        obróbka: natural,

·        100% arabica,

·        wysokość upraw: 1000-1200 m n.p.m.

Oj … znowu kawa z Brazylii

Nawet dla laika, który „od czasu do czasu” zakupi kawę z Brazylii, zauważy, że pewne ziarno jak i region – powtarzają się. Szczególnie ostatnimi czasy w oczy rzuca się odmiana botaniczna – Mundo Novo. Chyba ma to coś.

Brazylia San Rafael to bez ponownego odkrywania pewnego kontynentu – nuty czekolady, karmelu, – czyli niemal podobnie w każdej paczce kawy. Figa Coffee wypaliła kawę niemal perfekcyjnie. Espresso: 90 na piecu, uzysk klasyczny. Smacznie.

Brazylia San Rafael trafiła pod skrzydła ekspresu przelewowego i wyfrunęła intensywna, czekoladowo-gorzka. Podbita karmelem. Zmieszana z mlekiem dawała zbalansowane cappuccino i latte. Jednak dopiero, kiedy zmieniłem sitko z 18g na 15.

Do kawowego grona dołączył prysznic IMS

Modernizacja ekspresu kołatała się po głowie już od pewnego czasu. Modernizacja to szumna zapowiedź, bo jak się okazało, wymiana prysznica nie była pracochłonna i czasochłonna. Dystrybucja wody pomiędzy oryginalnym prysznicem a IMS miała przynieść efekt – lepszej ekstrakcji kawowego ziarna.

Wskazówki, co do wymiany prysznica dostałem z serwisu pewnego sklepu internetowego. Zamówiłem prysznic IMS E61 200IM. Zanim wymieniłem prysznic, obejrzałem sporo filmików na youtubie.

Połowa paczki kawy Brazylia San Rafael i IMS (prysznic)

To jest ten moment, kiedy sami siebie utwierdzamy, że zakup był słuszny. Inaczej przecież nie może być. Na ekspresie Bezzera Magica PID – poza zmianą prysznica, temperatura bez zmian. Do kolby podpięte sitko 15g VST, ta sama doza kawy i tak samo zmielona.

I co wyszło?

Espresso wyszło bardziej aksamitne. W smaku pełniejsze, puszyste. Bardzo dobre. Ale czy wcześniej było gorzej, przed zmianą prysznica? San Rafael już za mną. Oceniam kawę bardzo dobrze. Prysznic dużo łatwiej utrzymać w czystości. Dystrybucja wody jest równomierna w porównaniu to oryginalnego prysznica. Trochę żałuję, że nie zrobiłem filmu przed i po wymianie.

To subiektywne odczucia – czy wymiana prysznica na IMS przyniesie oczekiwane zmiany. Każdy będzie oceniał to inaczej. Skoro jest taka możliwość, można z niej skorzystać. Słowo klucz – można – nic na siłę. Mnie kawa w nowym wydaniu bardzo smakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *