Frenchpress – szybki sposób na kawę

frenchpressNiepozorne urządzenie, które umożliwia zaparzenie kawy w łatwy, szybki i najważniejsze wygodny sposób. Kawa zaparzona tym sposobem jest bardzo smaczna pod warunkiem, że proporcje kawy i wody zostaną zachowane.

Zanim przejdziemy to tego sprytnego urządzenia, na początek trochę historii. Metodę parzenia wynaleziono we Francji, jednak pierwszy patent zarejestrował w 1929 roku Włoch Attillio Calimani, urządzenie udoskonalił inny Włoch Faliero Bondanini w 1958r. – jemu zawdzięczamy ostateczną wersję frenchpressa. Brawo dla nich.

Urządzenie w kształcie cylindra, wykonane przeważnie ze szkła, które osadzone jest w metalowym koszyku, rzadziej wykonane z tworzywa sztucznego. W środku znajduje się metalowy tłok zakończony membraną wykonaną z metalowej siatki, dekiel metalowy. Sposób parzenia jest bardzo prosty. Kawę tuż przed zaparzeniem mielimy na średnio grubo lub grubo (eksperymenty wskazane). Po zmieleniu kawy na piasek, nie dziwmy się, że na dnie kubka będzie muł. Zmieloną kawę wsypujemy do frenchpressa i zalewamy wodą, ale zróbmy to w dwóch rzutach.

frenchpress 1

Frenchpress ma kilkanaście odmian pojemnościowych, trzeba pamiętać o proporcjach kawy i wody. Nie róbmy „lury” czy „brudnej wody” – ta ma być kawa. Nie parzmy cennych ziaren wrzącą wodą, odczekajmy chwilę. Metalowym tłokiem przyciskamy „kawę” do dna naczynia, aromatyczny napar pozostaje rozlać do kubków.

Kawa z frenchpressa przypomina kawę zaparzoną w ekspresie przelewowym. Do zaparzenia kawy w frenchpress ponownie użyłem CAFFE VERGNANO 1882 o jej walorach smakowych pisałem tutaj. Dawno już nie używałem tego urządzenia do parzenia kawy, przeważnie służy do parzenia herbaty liściastej. Po rozlaniu kawy do kubków, napar nabiera smaku czekolady migdałowo-czekoladowej.

frenchpress zestaw

Parzenie kawy w frenchpressie jest równie szybkie jak parzenie kawy z fusami. Kilka ruchów i kawa gotowa. Prawda, że przyjemne to urządzenie frenchpress ?

5 komentarzy do “Frenchpress – szybki sposób na kawę

    1. Mr. Kaffeino Autor wpisu

      Na pewno ma zwolenników. Mnie przypomina „fusiatkę” bez fusów, można wsypać łyżeczek ile się chce. :-)

      Odpowiedz
  1. Pingback: Naparzamy kawę z Mr Clever Dripper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.