Historia o tym, jak wybierałem ekspres kolbowy do kawy

ekspres-kolbowy-do-kawyEkspres kolbowy do kawy? Tak się czasami składa, że często zaprzeczamy sami sobie. A potem zaprzeczenie ląduje na blacie. A my z wywiniętym bananem na twarzy przypatrujemy się. Jaki on piękny! Jaki on ładny! A na początku było tak …

Na początku to nie myślałem o żadnym ekspresie kolbowym. Na początku był kubek, paczka kawy, cukier, mleko i czasami zabielacz w proszku. Fascynacja kawą rozpuszczalną. Po pewnym czasie pojawił się ekspres. To był ekspres przelewowy.

Droga do ekspresu kolbowego była jeszcze długa. Zanim on się pojawił w domu, szlak przetarł automatyczny ekspres ciśnieniowy. Zaraz po tym, jak dzbanek z ekspresu przelewowego przywitał się na twardo z podłogą. A ładny był.

Nic z niego nie zostało. Na rynku pojawiły się automaty do kawy. I teraz was zaskoczę. Wielką fanką kawy jest moja żona. Uwielbia kawę. To ona wybrała automat do domu. Wtedy nie potrzeba nam było czegoś więcej.

Automat ma już nowego właściciela. W domu pojawiały się nowe kawy. Ciągle mnie nurtowało jedno pytanie – czy automat to jedyna metoda parzenia? Temat należało zgłębić. Jedna książka, druga książka, warsztaty kawy, festiwal kawy, zawody. Potoczyło się …

Pojawił się drip. Z czasem kolejne gadżety. Alternatywne metody parzenia wciągnęły mnie na długo. I dalej mnie pociągają. „Kawa do metod alternatywnych” – już nie była dla mnie tajemnicą. Mam ochotę na kawę o aromacie czekolady, orzechów … parzę. Parzę na kilkanaście sposobów.

A espresso? Automat parzy takie „pseudo” espresso. Chcę prawdziwe espresso! A jak nie będzie smakowało? Ekspres kolbowy do kawy sporo kosztuje. Wydać kasę nie jest sztuką. Jadę do Opola. Jadę do Kofeina Opole. Jedziemy. Chcę mieć takie espresso w domu.

Ekspres kolbowy do kawy to nie tylko spory wydatek. Żeby zaparzyć espresso trzeba cierpliwości, ale trzeba mieć kogoś, kto podpowie, wyjaśni, zwróci uwagę na istotne elementy. Trafiłem na dwie takie osoby, które chętnie dzieliły się wiedzą. Kilka osób mnie olało. Cóż … życie.

ekspres-kolbowy-do-kawy-I

Ekspres kolbowy do kawy wybierałem prawie dwa miesiące. Ekspres to był początek. Do ekspresu wskazany jest młynek do kawy, który idealnie zmieli kawę pod espresso. A co takiego poza zaparzeniem espresso robi ekspres kolbowy? Spieni mleko i … zaparzy wodę na herbatę.

Niby niewiele. Jednak po przesiadce z automatu na kolbę różnica w naparze jest kolosalna. Nie jestem fanatykiem jedynych słusznych rozwiązań. Nie neguję automatu, bo automat i wszystko pod kontrolą jednego „guzika” Każdy ma swój świat.

Po prawie dwóch miesiącach przyjechał kurier. Na pace ekspres kolbowy. Ekspres kolbowy to tylko narzędzie do zaparzenia 30 ml 60 ml naparu … espresso. Najważniejszy jest smak. Aromat.

Kawa

Chwila dla mnie. Dla żony. Filiżanka kawy. Masz to, co sprawia przyjemność. Relaksujesz się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *