Jesień tego roku będzie inna niż dotychczas a zima . . .


Jesień tego roku będzie inna niż dotychczas a zima, będzie … mroźna. Jak patrzę na drzewa, jak opadają z nich liście w pięknych kolorach, jak mienią się w słońcu. Żółte. Czerwone. Miodowe. Wydaje się mi, że spadają za szybko. Coś jest nie tak …

A może zawsze tak szybko opadały, tylko do tej pory nie zwracałem na to uwagi. Otwieram neta, patrzę na Twittera i gdzie bym wzroku nie zatrzymał, wszędzie widzę nagłówki o braku węgla na zimę. O braku drewna. Do tego masowa wycinka drzew. Obecna ekipa na rozmach.

Nie ma węgla. Czy palę węglem w domu? Nie. Obecnie nie palę. Jeszcze parę lat temu paliłem. Pamiętam, jak zrzucało się go łopatą do piwnicy. Trochę do komórki. Teść ciupał drewno na drobne kawałki, aby było na rozpałkę. Pamiętam też, że planowało się zakup. Sierpień.

Wybierało się najczęściej orzech. Większe bryły trzeba było siekierą rozbijać. Podjechał multikar, wysypał węgiel na wcześniej przygotowany plac. Duże blachy, aby nie pobrudzić podwórka. Czarne złoto rozmazane na podłodze, przyniesione na butach, słabo wyglądało.

Kierowca wyszedł z kabiny. Pobrał należność. Pożegnaliśmy się do następnego razu. Emerytów stać było na węgiel bez wyrzeczeń. Dzisiaj multikara nie widzę na ulicy. Widzę węgiel na chodnikach pod domami. Nie tak gęsto, jak wcześniej. Widzę też strażnika z łopatą. Jeden nosi, drugi pilnuje, choć wiader mają więcej.

I przychodzi do głowy refleksja-jesień tego roku będzie inna niż dotychczas a zima … Jaka będzie zima. Na pewno wiele osób przegląda szczegółowo prognozy pogody. Długoterminowe. Śnieg i mróz? A może tylko śnieg i zaraz się stopi i temperaturą pójdzie w górę. Takich i innych pytań jest więcej.

Są osoby, które podobnie jak ja spoglądają na drzewa i zastanawiają się, czy szybki opad liści oznacza, że zima już stoi za rogiem. Przecież w kraju od dłuższego czasu obowiązują dwie pory: lato i zima.

Będzie zima ciepła w domu albo prawdziwa zima w domu, z niską temperaturą. Morsowanie w tym roku będzie miało inny wymiar. Węgla nie ma. A Polska węglem stoi. Pomyślałby ktoś, że to żart. Czarne złoto na wymarciu.

Nie ma węgla. Są dopłaty. Drzewa przerzedzone. Poszły na papier. Drukowanie nic nie kosztuje. Dostaniesz dopłatę do węgla. Radź sobie sam. Czego nie rozumiesz? Inflacja. Nie wiesz, komu to zawdzięczasz?

Lecą liście z drzew. Będą leciały płatki śniegu. Jedno i drugie zjawisko jest ładne. Wszystko zależy od perspektywy.

Mam nadzieję, że niedługo polecą liście i przykryją je płatki śniegu. Przeminą na zawsze.

2 komentarze do “Jesień tego roku będzie inna niż dotychczas a zima . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.