Kalita wave alternatywna metoda parzenia kawy

kalita waveKalita Wave to kolejna alternatywna metoda parzenia kawy. Przyznam, że miałem wątpliwości, czy warto inwestować w kolejną metodą parzenia kawy, która jest bardzo podobna do dripa. Kalita Wave to płaskie dno, trzy otwory, charakterystyczny filtr przypominający harmonię. Ile smaku wyciągnie taka „harmonia” – zastanawiałem się.

Kalita Wave możemy kupić w wersji szklanej, ceramicznej i ze stali nierdzewnej. Kalita jest dostępna w dwóch rozmiarach. Marketingowcy rozróżniają wersję na dwie szklanki i cztery szklanki. Wybrałem wersję na cztery szklanki a robię dwie szklanki.

Kawę do kality mielimy drobniej niż do dripa, ale nie zbyt drobno, bo zatkają się otwory i parzenie przejdzie w nieokreślony wymiar czasu. Do kality wave wchodzą filtry w formie harmonii lub akordeonu, dla mniej uzdolnionych muzycznie – wyglądają jak mufinki. Filtry są pakowane po 100 sztuk i wyciągajmy te z samego dołu, łatwiej je wyłuskać, nie zrobimy im wtedy krzywdy – nie wygładzimy zmarszczek.

Mielimy, przelewamy filtr gorącą wodą, wsypujemy zmieloną kawę, zalewamy ziarenka … oczom ukazuje się brownie. Dosłownie. Po około 30 sekundach (to taki standard w poradnikach) dolewamy partiami gorącą wodę 85-92 stopnie C. Pamiętajmy o proporcjach: 6-8g/100ml, czas parzenia: 2.30-3.00 minut. O poradnikach należy pamiętać, podstawy trzeba znać, ale najważniejsze to eksperymentować.

kalita wave I

Do kality wave wybrałem kawę EtnoCafe Kefa, 100% arabica z Etiopii. Pozostałe dane darujmy sobie, mało kogo interesują, fanatycy i tak znajdą potrzebne informacje. Profil smakowy: owoce i czekolada. Zanim zaparzyłem kawę w kalicie, kawa powędrowała do dripa.

A potem przyszedł ten długo wyczekiwany moment – zaparzyłem kawę w kalita wave i … mlaskałem. Pomny tego jak smakuje kawa z dripa, doszukiwałem się podobieństw i różnic w smaku. Zboczenie zawodowe analityka, wskaźników nie liczyłem. Kefa z dripa przywodzi na język smaki sadu: kwaskowe winne jabłka, brzoskwinie. Jednakże jestem daleki od tego, aby w jakikolwiek sposób sugerować, że kawa jest cierpka czy też kwaśna. Nic z tych rzeczy. Kiedy skończyłem się delektować urokami sadu, wyczuwam warstwę czekolady, lekkiego karmelu i palonego cukru.

Jak przy dripie wypada kalita wave i na odwrót? Kalita wave to bilans powyższych smaków. Nie ma pośrednich smaków – jest konkret. Kalita wydobywa na wierzch i uwypukla główny profil kawy, odcina końcówki. Kefa z kality to owocowy syrop przyprawiony czekoladą.

kalira wave browanie

Odpowiem teraz na pytanie: czy warto kupić kalitę mając już w zbiorach dripa? Dla maniaka kawowego – zawsze warto. Kalita będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią bogaty smak, krągły, uwypuklony i jednocześnie niepozbawiony słodyczy.

 

10 myśli w temacie “Kalita wave alternatywna metoda parzenia kawy

 1. Karola Franieczek | Życie Me

  Ile to się człowiek może dowiedzieć. W życiu bym nie pomyślała, że jest tyle metod parzenia kawy. No, ale cóż, ja to taki trochę kawowy ignorant jestem i trochę (bardzo) się gubię w tym gąszczu smaków, sprzętów, etc.

  Odpowiedz
 2. Królowa Karo

  Kawy piję dużo, bo lubię, ale dotychczas nie przywiązywałam się do sposobu jej parzenia. Ale tym postem sprawiłeś, że chcę ten proces celebrować i chyba spróbuję.

  Odpowiedz
 3. Blogierka

  O- ja nie widziałam ani nie słyszałam wcześniej tego urządzenia. Chętnie bym spróbowała i taki test z dripem zrobiła.
  ps. Piszesz o kawie jak prawdziwy koneser i rasowy barista :D

  Odpowiedz
 4. Pingback: Kawa Etno Cafe Yirgacheffe w swojskim wydaniu

 5. Pingback: Kawa Etno Cafe wielobarwna rodzinka z Wrocławia.

 6. Pingback: Idziemy na espresso …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *