Kawowa ruletka

kawowa ruletkaKawowa ruletka to nowy mini cykl recenzji o kawie na blogu. Na blogu dzielę wrażeniami z delektowania się kawą, jednakże doszedłem do wniosku a szczególnie po ostatnich występach kawy w domu, że nie każda zasługuje na osobny wpis. Kawowa ruletka – raz wygrywasz, raz przegrywasz.

Zanim wybiorę kawę przez dłuższy czas jej się przyglądam, sprawdzam opisy, wchodzę na stronę producenta. Nie sugeruję się opisami kawy sklepów internetowych oferujących kawę. Zwracam uwagę na profil jednakże z dystansem. Wybór kawy przypomina ruletkę – trafię na ciekawy profil smakowy albo wybór jest tak kiepski, że modlę się o jak najszybsze przełknięcie kawy i zakończenie koszmaru.

kawowa ruletka I

Johan&Nystrom – Buena Vista kawa pasjonatów ze Szwecji o lekko kwasowym smaku z nutami czekolady i lekkiego karmelu. Szwedzi bardzo przykładają się do palenia kawy, poświęcają jej sporo czasu, selekcji itp. Fairtrade – plantatorzy otrzymują godziwą zapłatę za swoją pracę i chwała entuzjastom ze Szwecji za takie podejście do biznesu. Kawa przeznaczona do dripa i prasy francuskiej. Parzyłem, szukałem niuansów i nie doczekałem się. Kawa jest dobra, jednakże liczyłem na większą wyrazistość, pełniejszy smak. Odniosłem wrażenie, że obraz, który mam na podniebieniu wykonał malarz zwietrzałą paletą farb. Kawowa ruletka nie okazała się dla mnie łaskawa.

Gardelli Speciality Coffees – Cignobianco kawa z Włoch. Kawą, którą się zachwycałem, pisałem o tym tutaj. Poszedłem za ciosem i  … rozczarowanie. Profil smakowy: carmel, mleczna czekolada, jagody zapowiadały niezapomniane chwile a przypomniały się zwietrzałe smaki.

Coffeelab – Brazylia Fazenda San Martin kawa z warszawskiej palarni. Mleczna czekolada, suszona śliwka, morele brzmi to  kusząco a smakuje zwyczajnie.

Gli Speciali Diemme – Naturalmente Dolce kawucha z Włoch o profilu … czekolady, cytrusów, czyli podobnie do kawy opisywanej powyżej. Mieszanka: Etiopia, Nikaragua, Brazylia. Nie dziwi profil smakowy: czekolady – Brazylia. Etiopia podbija cytrusami a Nikaragua przyprawia szczyptą czerwonych owoców. Liczyłem, że kawa rzuci mnie na kolana a tu nic. Jakbyśmy już się wcześniej spotkali i zero reakcji.

Kawowa ruletka nie dała się ograć. Wiem, że prezentowane kawy są produktem wysokiej jakości, że włożono ogrom pracy w wypalenie ziaren i wydobycie pożądanego smaku. Brawo. Zabrakło jednakże mocniejszych akcentów, przejść między nutami, krągłości.

Kawowa ruletka kręci się dalej. Obstawiam …

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *