Kilkanaście słów o obróbce kawy: myta i naturalna

kawa myta i naturalnaBrzmi to dość dwuznacznie: myta i naturalna. Na początku przygody z kawą nie zwracałem uwagi na wiele rzeczy. Brałem kawę z półki, sypałem do szklanki, parzyłem i … właśnie. Było po kawie. Czasami trafiała się ziarnista. Teraz mam kawę wyłącznie ziarnistą, ale pojawiły się niuanse, którym przyglądam się z ciekawością.

Poza osobami, które zajmują się kawą zawodowo albo mają na jej punkcie bzika – nie ma tej historii nic nowego. Kto zwraca uwagę na obróbkę kawy? Zwrócisz uwagę na datę przydatności do spożycia. Zwrócisz uwagę do jakiego urządzenia jest przeznaczona. Ogólnie zwrócisz uwagę na marketing typu: najlepsza bo …

Prawie każdemu a piszę to z premedytacją zależy na tym, aby napić się dobrej kawy. Piszę każdemu, bo niektórzy chcą się napić kawy i tyle. Nie mogę i nie możemy wytykać ich palcami. Ich wybór. Mogę wskazać inne kawy. I w zasadzie to robię.

Kawa jak i inne owoce jest „obrabiana” na różne sposoby, aby uzyskać jak najlepszy aromat i smak, ale też i o to abyśmy mieli wybór. Zamówiłem dwie kawy, które różni tylko obróbka.

Myta i naturalna

Finca La Aurora, kawa z Panamy, prowincja Chiriqui, farmer Roberto Brenes, odmiana catuai, uprawa na wysokości 1570 -1770. Dwie kawy Finca La Aurora, które różnią się tylko metodą obróbki. Wypalona w palarni Javacoffee.

Kawa z obróbki mytej

Obróbka kawy mytej polega (w skrócie) – na umieszczeniu owoców w wodzie, które uprzednio są myte i sortowane. Po zdjęciu skórki w maszynach zwanych pulperami – owoce z resztkami miąższu trafiają do basenów, gdzie następuje fermentacja, która nadaje kawie indywidualny smak i aromat.

Podczas fermentacji kawa traci resztki miąższu i skórki, cały proces jest kontrolowany – zbyt długi okres fermentacji i kawa trafi kompostownik. Po opłukaniu kawa trafia do suszenia, gdzie traci resztki pergaminowej skórki.

Kawa z obróbki naturalnej

Obróbka kawy naturalnej (w skrócie) polega na wysuszeniu w pełnym słońcu. Po wysuszeniu proces wyłuszczenia ziaren przeprowadza się w specjalnych złuszczarkach. Tyle i aż tyle, bo owoce trzeba obracać na pryzmach.

Kawa z obróbki mytej ma więcej zwolenników, niż naturalna. Może mieć na to wpływ proces fermentacji – indywidualny smak. Każdy kawosz ma swoje upodobania.

Myta czy naturalna ?

Kawy wypiłem. Kawy parzyłem metodami alternatywnymi. Dwa oblicza tej samej kawy. Obydwie smakowały. Gdybym miał wskazać, która była smaczniejsza – wskazałbym na kawę z obróbki mytej. Nieznacznie.

Była bardziej owocowa i miała więcej półnutek, pełniejsza i obfitsza w smaku. Nie oznacza to, że kawa z obróbki naturalnej jest słabsza. Jest po prostu inna. Również bardzo dobra w smaku i aromatu jej nie brakuje.

Na co dzień nie zwracamy uwagi na takie niuanse – jednakże, jak trafimy do kawiarni lub zostaniemy poczęstowani kawą z ciut wyższej półki niż sklepowa warto zwrócić uwagę, czy jest ona z obróbki mytej czy naturalnej.

Kawa myta i naturalna to kawa nie tylko dla koneserów.

Korzystałem z literatury:

Tajemnice Kawy – Sara Magdalena Woźny, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2015

Sekrety Baristy – Marcin Rusnarczyk, Bernardinum 2014

+ plus własne doświadczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *