Metalowy filtr do aeropress Able Disc Standart

To byłby trzeci stalowy filtr do aeropress w moim garnizonie kawowym. Niestety przez roztargnienie będzie jedynym. Jednakże muszę przyznać, że o ile szkoda dwóch poprzednich, to Able Disc Filter Standart zastępuje poprzedników z nawiązką.

Nie miałem wprawdzie ochoty kupować kolejnego stalowego filtra do kawy, bo kupiłem większą ilość papierowych filtrów, stąd nie było obawy, że ich zabraknie. W pracy na co dzień operuję drugim zestawem aeropressa i od czasu do czasu musiałem dobrać papierowe okrągłe krążki. I jak to często bywa, przypominałem sobie o nich, kiedy chciałem zaparzyć kawę.

IMS i RGBCORE

Dwa poprzednie filtry – użyję – zwrotu „nie były złe”. RGBCORE był trochę uciążliwy w montowaniu na głowicy aeropressa. Oba miały wspólną wadę – sporo fusów w kawie. Stosowałem technikę, że oba nakładałem na siebie i regulowałem siłę parzenia, regulując mielenie kawy. Wyniki były dobre, choć szału nie było. Jak wspomniałem powyżej, przez roztargnienie – oba wylądowały w koszu.

Able Disc Filter Standart

Czytając opinie w necie o tym filtrze, niepokoiła mnie jedna rzecz – filtr pod wpływem nacisku wyginał się. Zwróćmy uwagę, że dwa poprzednie filtry to metalowa obręcz i metalowa siatka naciągnięta na ową obręcz. W Able Disc Standart to metalowy krążek z wytłoczonymi dziurkami. Jedyną niewiadomą była grubość metalowego krążka.

Wątpliwości szybko rozwiały się po otworzeniu opakowania. Filtr nie jest bardzo cienki. Internetowi kawosze musieli wykazać się dobrą krzepą, że go wygięli w aeropressie. Moje pierwsze parzenie trwało długo – samo przepchanie tłoka – bo kawę zmieliłem drobno, ale filtra nie wygiąłem.

Drugie parzenie kawy już było o wiele przyjemniejsze. Ustawienie młynka Comandane było nieco grubsze, aby wyeliminować dużą siłę nacisku przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego nacisku tłoka – nie chodzi przecież o to, aby tłok przecisnąć jednym palcem.

Metalowy filtr do kawy użyłem zarówno na ziarnach o nutach czekolady, jak i nutach owocowych. I jest to według mnie filtr, który zdecydowanie wygrywa z modelami wyżej wymienionymi. Kawa zyskuje na intensywności. Jest jeszcze metalowy filtr do kawy Able Disc Fine – większe zagęszczenie dziurek.

Podsumowując, jeśli szukamy metalowego filtra do kawy, to ten wybór jest optymalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *