Mukka Express dla smakoszy kawy z mlekiem

laciateMukka Express do parzenia kawy z mlekiem, tak najkrócej opisałbym to urządzenie. Urządzenie dla miłośników kaw mlecznych. Bez dużych nakładów otrzymamy cappuccino, które w niczym nie ustępuje kawom z ekspresu ciśnieniowego. Mukka Express ma tylko jedną wadę – można w niej przygotować tylko dwie kawy.

Niedawno przedstawiałem alternatywną metodę parzenia kawy – Chemex (link). Mukka Express to dzbanek wykonany z aluminium, składa się z trzech części: dolnej na wodę, metalowego filtra na kawę oraz części łaciatej, gdzie wlewamy mleko.

mukka express czesci

W Mukka Express zrobimy pyszne cappuccino, podobne do kawy ze Starbucksa (nie wiem ile w tym prawdy, nie korzystam z sieciówek, internety tak piszą). Mukka Express przyjechała w teksturowym opakowaniu. Mukka Express wyglądem przypomina małą krówkę, w biało czarne łaty. Krówka – ksywa pasuje jak ulał. Na bocznych ściankach opakowania mamy skróconą instrukcję, niestety brakuje w języku polskim. Sklep, w którym zamówiłem express załączył instrukcję w języku polskim w formacie kartki A4.

mukka express 1

Boczne ścianki

mukka express 2

I z drugiej strony

mukka express

Zanim przystąpimy do parzenia kawy, instrukcja zaleca zaparzenie trzech kaw, aby wyeliminować zapachy. Parzymy i wylewamy. Moja Mukka Express była wymazana jakimś dziwnym smarem, domyślam się, żeby nie zaszła „rdzą”. Do zaparzenia używany starej kawy lub taniej. Instrukcje najczęściej olewamy, wszak jesteśmy takim narodem, że wszystko wiemy lepiej. Mnie byłoby szkoda dobrej kawy do urządzenia, które ledwo poznałem. Kupiłem taniochę, nazwy nie wymienię. Pierwsze trzy kawy bardzo „śmierdziały”, strach pić. Po trzech zaparzeniach, przystąpiłem do parzenia właściwej kawy.

Do dolnej części nalewamy wody.

mukka woda

W zależności od posiadanej: kuchni gazowej lub elektrycznej – do określonej wysokości, ale nie przekraczamy wyznaczonej linii, podziałkę mamy również zaznaczoną w środku urządzenia. Do dzbanka załączony jest także plastikowy kubek z zaznaczoną podziałką. Trudno się pomylić.

Do pierwszej próby użyłem kawy Lavazza Oro.

lavazza

Pamiętam, że pierwsze kawy, jakie robiłem w ekspresie ciśnieniowym były robione właśnie z tej kawy – Lavazza (wtedy była w niebieskim opakowaniu). Było to dawno, ale pamięć mam na tyle dobrą, że utkwiło mi w głowie, że dobrze współpracowała z mlekiem. Teraz wybrałem złocistą, akurat była w promocji.

Kawy mielimy tuż przed zaparzeniem – drobno, ale nie na miał, zatkamy filtr. Na opakowaniach kawy znajdują charakterystyczne ikony, łatwo domyślimy się, która jest do Mokki. Kawę po zmieleniu wsypujemy na metalowy filtr, nie ubijamy jej, wyrównujemy, nadwyżkę ściągamy, najlepiej palcem.

mukka kawa

Wodę mamy już w środku, filtr z kawą włożony, skręcamy część górną. Nie trzymamy za rączkę. Mokka Express przed użyciem powinna być sucha. Do górnej części nalewamy mleka, również do zaznaczonego poziomu, choćby nas skręcało nie wlewamy więcej. Mleko przed zaparzeniem trzymamy w temperaturze pokojowej, użyłem z lodówki, efekt był tak porażający, z wrażenia zaniemówiłem. Charakterystycznej pianki nie było.

mukka mleko

Mukka Express stawiamy na palnik, który idealnie pokrywa się z dnem expressu.

mukka prad

Mukka Express wykonany jest z aluminium z wyjątkiem rączki. Dzbanek mocno nagrzewa, uważamy, aby się nie poparzyć. Przed postawieniem dzbanka wciskamy plastikowy wichajster w dół. I czekamy. Na kuchni elektrycznej kawa parzy się około 6-8 minut. Po rozlaniu kawy do filiżanek odstawiamy dzbanek do wystygnięcia, nie rozkręcamy na gorąco.

Kawa zrobiona w Mukka Express jest pyszna, nazwałbym ją deserową. Dla porównania zrobiłem kawę w ekspresie ciśnieniowym – użyłem Caffe Vergnano 1882. Okazało się, że smakuje identycznie jak w Mukka Express oraz, że kawa nie współpracuje z mlekiem. Jednakże zaparzona w Mukka Express jest o włos delikatniejsza. Za parę groszy zaparzymy naprawdę dobrą kawę mleczną.

mukka cappucino

Zapraszam na cappuccino.

mukka express

26 myśli w temacie “Mukka Express dla smakoszy kawy z mlekiem

 1. feel-sexy

  Wow, nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Mukka Express zajęłaby honorowe miejsce w mojej kuchni – jestem ogromną fanką kawy :) Piję ją codziennie, oczywiście z mlekiem.

  Odpowiedz
 2. Gender Gosposia

  Większość ,,dobrych” ekspresów ma malutką pojemność. Max. 2-3 kawy, nie największe. To celowe działanie obliczone na smakowanie a nie produkcję porannej rakiety. To jest ekspres dla konesera, nie zaspanego rodzica dzieciom.

  Odpowiedz
 3. Yzoja

  O, muszę koniecznie sprawdzić. Aktualnie jedziemy na prasie francuskiej, ja akurat uwielbiam kawę z mlekiem, w planach aeropress – muszę się zorientować ile takie cudeńko. Przydatny wpis ;D

  Odpowiedz
  1. Mr. Kaffeino Autor wpisu

   mnie aeropress jakoś nie pociąga ale w przyszłości kto wie, jak będzie, pewnie się skuszę z ciekawości

   Odpowiedz
 4. wrercia2006

  Czy mogłabym prosić na maila instrukcje w języku polskim? niestety ja kupiłam mukke ale nie posiadam instrukcji. …

  Odpowiedz
 5. Pingback: Kawowe retrospekcje z kawą Mokito w tle.

 6. Pingback: Jaka jest Kraina Kawy Coffeeproficiency?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *