Nowy młynek do kawy czy wymiana żaren?

nowe i stare żarna do młynka

Nowy młynek do kawy czy wymiana żaren? Dokładnie takie pytanie sobie zadałem. Oczywiście, że wolałbym nowy młyn do kawy. Nowy, z innej firmy, inna średnica żaren itp. Nowy to nowy młyn, ale czy w obecnym nie wystarczy wymienić żaren?

Obecny

Młyn do kawy William Lelit jest ze mną już paręnaście lat. Od początku przygody z espresso, nie licząc prób zrobienia espresso z pomocą Comandante, gdzie przy okazji wyrabiałem muskuły, kręcąc korbą. Zwłaszcza to długie mielenie w młynku ręcznym zniechęcało do espresso. I po chwili pojawił się on-Lelit William.

William mieli bezustannie nie tylko na domowe potrzeby. Czyściłem go polecanymi tabletkami. Pewnego razu wlałem do niego wody zamiast do zbiornika do ekspresu. Wtedy poznałem go od środka. Wiedziałem, jakie ma żarna i ile daje czyszczenie tabletkami.

Nowy młynek do kawy

Nawet rozglądałem się już za zastępstwem. Miałem swoje typy. Szczególną uwagę przy wyborze zwracałem na rozmiar żaren. William rozmiar żaren 64 mm. Wybór żaren o większych rozmiarach wiązał się z wyższą ceną młynka. A ceny za nowe młynki nie są już takie same jak parę lat temu.

Dylemat: nowy młynek do kawy czy wymiana żaren rozwiązał się dość niespodziewanie. W necie nie znalazłem żaren do młynka. Nie można było ich nigdzie zamówić. Napisałem do sklepu, który sprzedaje młynki do kawy.

Odpowiedź przyszła i to dość zaskakująca. Cena wymiany dwóch żaren w młynie nie przekraczała 200 zł. W porównaniu do nowego młyna. Kwestia rozważenia zakupu i zadania sobie pytania, jak oceniam dotychczasową współpracę z Williamem.

Ostatecznie przekonała mnie cena. Zamówiłem żarna. Wymieniłem. I mielę kawę. Pierwsza uwaga – przemiał drobniejszy, szybszy. Ogólnie duży pozytyw. Wiedziałem, że wymiana żaren to był dobry wybór. Chociaż z drugiej strony przyznać muszę, że nie spodziewałem się tego, że żarna mogą się tak stępić. I to pomimo czyszczenia.

żarna do młynka

Przejechałem palcem po nowych i starych żarnach. Stare żarna gładkie, bez zadzioru. W nowych żarnach czuć było, że mają ochotę do pracy. Na chwilę obecną, uważam wymianę żaren za optymalny wybór. Przy obecnych cenach nowych młynków, wymiana samych żaren to trafny wybór.

Możliwe, że za jakiś czas, kiedy ponownie znajdę się w punkcie wymiany żaren czy młynka, wybór już będzie inny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.