Powtórka z rozrywki z good coffee w trzech odsłonach

powtórka z rozrywki z kawą z palarni goof coffeeKiedy zamawiałem w zeszłym roku kawę Honduras Norma Iris Fiallos z good coffee nie spodziewałem się, że tak mocno wbije się ona w kubki smakowe i będę niej długo  rozpamiętywał. Postanowiłem, będzie – Powtórka z rozrywki – zamówiłem trzy kolejne kawy z palarni.

To, że trafię na podobną paczkę kawy z Hondurasu o takim samym smaku i aromacie mogłem tylko pomarzyć. Na powtórkę z rozrywki wybrałem Ethiopia Tega&Tula, Kenya Berca AA, Honduras Yina reyes Gomez. W pierwszym odruchu chciałem od razu zaparzyć kawę z Hondurasu. Ale napięcie trzeba stopniować, nawet w kubku.

Ethiopia Tega&Tula

Powtórka z rozrywki rozpoczęła się od kawy z Etiopii. Region Gibo, Keffa, wysokość: 1693-1860m (ta dokładność metrów zastanawiająca), odmiana: Wild Keffa Forest Heirloom, obróbka: mokra. Kawę maglowałem alternatywnie. Było owocowo, jeżyny, karmel, lekko cytrusowo.

ethiopa tega&tula w powtórce z rozrywki

Kawa nie wywarła na mnie ogromnego wrażenia. Była dobra. I to wszystko.

Kenya Berco AA

Kawy z Kenii urzekają. I Kenia Berco AA nie jest wyjątkiem. Region: Nyeri County, wysokość:1700 m, odmiana: SL28 i SL34, obróbka na mokro. Burza. Burza aromatu. To było to, czego się spodziewałem. Soczysta. Średnie body, kawę wyraźnie czuć na podniebieniu, nie jest ani lekka ani zbyt ciężka. Taka w sam raz.

kenya by good coffee

Aromat owoców cytrusowych, przeplatany nitką rabarbaru, lekki podmuch karmelu. Czasami echo limonki. Powtórka z rozrywki w przypadku tej kawy była pełna.

Honduras Yina Reyes Gomez

Największe oczekiwania i największe rozczarowanie? Początki były obiecujące. Kawa z plantacji Liquidambar, Intibuca, wysokość:1750m, odmiana Catuai, obróbka na mokro. Pierwsze parzenie – klimat czarnych porzeczek, powab grejpfruta i delikatny finisz.

honduras na balu powtorka z rozrywki

I stało się. Zagapiłem się, pierwsze polewanie zatrzymało się na 150 ml … I to był błąd. Kawy nie udało się uratować. Kawa wyblakła. Aromat uleciał a smak zrobił się płaski. Niby niewielki błąd a wielce kosztujący.

Powtórka z rozrywki przy kawie z Hondurasu nieco ochłodziła mój zapał do niej. Porównywanie jej do poprzedniej paczki kawy to duży błąd. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele czynników, które wpływają na finalny smak i aromat w kubku. Uprawa, zbiór, palenie ziarna, metoda parzenia.

Analogia jeden do jednego nie jest tutaj uprawniona i nie mogę i nie porównuję tego w ten sposób. Tą są dwie różne kawy.

Powtórka z rozrywki …

Powtórka z rozrywki z kawami z palarni good coffee dobiegła końca. Przy dwóch kawach dobrze się bawiłem: Ethiopia i Honduras. Jednak tym razem to Kenya Berco AA sprawiła, że chętnie bym z nią zatańczył jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *