Roma vs Zimna Wojna. Oscar idzie do … ?

Roma … Zimna Wojna … Zewsząd słyszę tylko o tych dwóch tytułach. Ekscytacja. Podniecenie. Zdjęcia. Ujęcia. Ach, co za rola! Sentymentalna podróż, hipnotyzująca, wracamy do lat dzieciństwa. Trudna miłość. Roma czy Zimna Wojna. Komu bym wręczył Oscara?

U siebie do kina na Zimną Wojnę nie zdążyłem. A Roma przyszła sama, ulokowała się telewizorze za sprawą platformy Netflix. Zwiastun był tak zachwycający, że niezachwycający. Trudno było wyczuć, o czym będzie film. Spoilery gdzieś tam po głowie śmigały, coś tam słyszałem, coś tam przeczytałem.

Z Zimną Wojną była zupełnie inna sytuacja. Dużo ekscytacji. Dostanie Oscara? Czy będzie nominowana?  A ile już dostała nagród? A tu się nią zachwycali, tam bili brawo. Roma to konkurent dużego kalibru. Może być ciężko.

ROMA

Pierwsze klatki filmu, najazd kamery na pracę młodej dziewczyny, która sprząta psie klocki, budzi dzieci, w głębi mieszkania widać książki. Mieszkanie duże, urządzone na bogato. Auto wałkuje psiego klocka. Gówno do każdego się przyczepi. Czy bogaty, czy biedny. Gówno nie wybiera.

Nic wielkiego w tej scenie nie ma, ale psie klocki przewijają się na ekranie kilkanaście razy. Nie bez powodu. Życie domu biegnie niby utartym szlakiem, ale … Alfonso Cuarón przedstawia opowieść, która jest typowo nietypowa. Rozwarstwienie społeczne.

Nie mogę wspomnieć o aktorce – Yalitza Aparicio. Gra rolę Cleo, służącej. Trudno ująć to w banalne słowa – gra. To, dużo więcej niż gra.

Zimna Wojna

Najczęściej słyszę: Joanna Kulig, Tomasz Kot. Muzyka. Zdjęcia. Fabuła. Fabuła osadzona w latach, w których władza pragnęła kształtować wszystko, w tym kulturę. Dwoje niespasowanych ludzi, kochają się, mocno. Na zabój. Nie mogą być ze sobą. Bo … Love story ma zapach zgniłego komunizmu.

Oscar idzie do …

Pytanie do tych, którzy obejrzeli obydwa filmy. Który by wybrali? W puli są tylko te dwa, aby zaraz nie było, że jakiś inny się podobał. Tylko te dwa. Zimna Wojna urzeka zdjęciami, jest klimat, czuję atmosferę tamtych lat. „Dwa serduszka” … Ło jo joj … Joanna Kulig śpiewa. Czarująco, Ujmująco.

Roma historia tak zwykła, że trudno doszukiwać się w niej jakiegoś głębszego sensu. Zarówno ani Roma ani Zimna Wojna nie przedstawia czegoś nowego, czego bym nie znał. ALE, to Roma dotyka bardziej.

Kto dostanie Oscara? Oscar idzie do … Czy ważne jest, do kogo idzie Oscar?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *