Trudna sztuka espresso by Finca El Porvenir

trudna sztuka espresso jest sztuką prawie dla każdego pod warunkiem że kocha kaweCzy zrobienie dobrego espresso to trudna sztuka? Niedługo będzie rok czasu odkąd parzę espresso w ekspresie kolbowym. Staż krótki. Espresso parzę prawie codziennie. Jakbym ocenił homebaristę MrKaffeino ?

Trudna sztuka espresso !

Dla espresso nie porzuciłem metod alternatywnych. To raczej uzupełnienie. I co tu dużo pisać. Goście wybierają kawę z ekspresu. Rzadko decydują się na kawę o „odmiennych” aromatach. Kawa z mlekiem to podstawa.

Czy to za kawowym barem czy też w domowym zaciszu – wielbiciel kawy zobaczy już efekt końcowy – espresso. Sprawne ruchy baristy przy maszynie umykają uwadze. Podobnie jest domu. Gość to widz.

O tym ile pracy, wyrzuconej kawy wylądowało w koszu zanim zaparzyliśmy poprawnie espresso – wiemy tylko my. Ja.

Minął rok …

Ile kawy wylądowało w koszu? Sporo. Ile kawy spaliłem? Dużo. Ile kawy … Espresso to „prosta” układanka. Po pierwsze musimy dobrze ustawić młyn do kawy vs szlifierkę. Kawę równo rozłożyć w kolbie. Ubić. I parzymy … na czas, na uzysk.

I im dłużej parzę espresso dochodzę do wniosku, że nie ma jednej złotej reguły. Rozpiętość receptur, sposobów parzenia espresso w necie jest zatrzęsienie. Nowej receptury nie wymyśliłem, najbliżej mi do sposobu parzenia podanego przez Błażeja Walczykiewicza.

O espresso pisałem na blogu. I kiedy już sądziłem, że wiem „prawie” wszystko wydarzyła się historia pod tytułem „Trudna sztuka espresso by Finca El Porvenir”. Moja wiara w parzenie espresso została zachwiana!

Wyobraźcie sobie, że parzę espresso: wszystko ładnie i precyzyjnie wymierzone. Espresso zaparzone w granicach 25 sekund, choć nie jest to regułą. Ustawienie młynka opanowane. Tamper leży w dłoni jak należy. A tu klapa.

Kawa Finca El Porvenir z Javacoffee.pl została zamówiona wyłącznie pod espresso. Palarnia do kawy załączyła przepis na zaparzenie espresso.

Gramatura: 18,5g

Czas parzenia: 28s

Uzysk: +/-40g

Tyle receptura. Do parzenia wybrałem sitko VST 15g. Pierwsze strzały były więcej niż nieudane. Straciłem wiarę w młyn, w siłę ubicia kawy a nawet w ekspres.

Cierpko, gorzko. Kawa albo wylewa się z siłą wodospadu albo stoi w wylewce jak zamurowana. Nerwy mnie poniosły. Przy okazji palarni też się oberwało. Co to za kawa?

EL PORVENIR – PRZYSZŁOŚĆ

trudna sztuka espresso ba finca el

Musiałem ochłonąć. Niestety, kolejne próby nie przyniosły poprawy. Dobrze, że zamówiłem kilogram kawy. Przez chwilę wzrok zatrzymał się kawie … na jej konsystencji … i olśnienie.

EL PORVENIR  – nauka na przyszłość

Zmiana ustawienia młyna o pięć przedziałek. Temperatura na ekspresie (PID) ustawiona na 95 stopni. I espresso palce lizać. Do tej pory ustawienie sprzętu do wyczarowania poprawnego espresso nie zajmowało mi tyle czasu.

Kawa Finca El Porvenir sprawiła niespodziankę, wyrwała z letargu, sprowadziła na ziemię, udowodniła, że umiejętności muszę cały czas podnosić. Przede wszystkim kawę trzeba poznać.

W trakcie parzenia espresso przypomniałem sobie wszystkie zasłyszane historie o parzeniu kawy na imprezach kawowych. Niewiele osób dzieli się tą wiedzą – nieudane próby, ale one mówią o parzeniu espresso znacznie więcej.

Przedstawienie pod nazwą – Trudna sztuka espresso by Finca El Porvenir – dobiegło końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *