Czy warto kupić automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy?

automatyczny-cisnieniowy-ekspres-do-kawyAutomatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy. Przeczytaj to zdanie jeszcze raz. Zwróć uwagę na pierwszy wyraz – automatyczny. Nasza ingerencja parzenia kawy zostaje ograniczona do niezbędnego minimum. Czy zgadzasz się na takie traktowanie?

Dawno, dawno temu …

Pisałem o tym wcześniej na blogu jak rozpoczęła się moja przygoda z kawą. Jest krótka. Pękł dzbanek z ekspresu przelewowego. Będąc na urlopie nad morzem w hotelu do śniadania można było sobie zaparzyć samemu kawy. W ekspresie Jura. Zarówno ekspres jak i kawa oczarowała nas. Postanowiliśmy kupić z żoną ekspres ciśnieniowy. Wtedy jeszcze mało było informacji w necie o ekspresach do kawy. Przeważała mowa marketingowców i sprzętowych onanistów. Zresztą, zostało tak do dziś.

Przy zakupie automatycznego ciśnieniowego ekspresu do kawy spotkała mnie przykra niespodzianka. W gazetach, co jakiś czas pojawiają się rankingi sklepów internetowych, w których zakupy można robić w ciemno. Kiedy już sprawa była „prawie” dogadana ze sklepem okazało się, że ekspresu do kawy nie ma w magazynie. Na stronie sklepu status – towar dostępny – tylko sklep zapominał dodać, że w magazynie w Szwajcarii. Zrezygnowałem. A sklep zajął w rankingu zaszczytne pierwsze miejsce.

Czy warto kupić automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy?

Wracając do tematu zakupu automatycznego ciśnieniowego ekspresu do kawy. Nasza rola ogranicza się do wykonania kilku czynności. Po kolei.

Kawa

Pisząc o kawie nie mam na myśli tej dostępnej w markecie. Czy płacąc spore pieniądze za automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy będziemy w nim parzyć tanią kawę?

Młynek

Ekspresy automatyczne mają wbudowane młynki. Od nas zależy jak kawa zostanie zmielona, ale ta rola jest ograniczona do woli producenta. Grubo – średnio – drobno. Żadnej skali pośredniej. Czy stopień zmielenia kawy ma znaczenie? Owszem ma, jednak, jako poczatkujący nie zwracamy na to uwagi. Na pewno jak poszukiwaliście informacji o ekspresie do kawy, spotkaliście się z młynkami do kawy za parę tysięcy. No właśnie. Mielenie kawy ma znaczenie.

Kawa mielona

Kawa mielona do ekspresu. To mnie zawsze zadziwia. Wydajesz kasę na automatyczny ekspres do kawy a sypiesz do niej kawę mieloną z marketu oczekując wykwintnej kawy. Zrobiłem tak tylko jeden raz. Wsypałem kawę, która parzona tradycyjnie – dwie łyżki, woda smakowała dobrze. Po zaparzeniu jej w ekspresie wylałem do zlewu. Żadnego cudu nie było.

Espresso – latte – cappuccino?

Jeden przycisk  … decyzja należy do nas. Czego się dziś napijemy? Wystarczy podłożyć pod dyszę filiżankę, chwilę zaczekać i kawa gotowa. Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy sam spieni mleko, wystarczy włożyć gumową rurkę do mleka i gotowe. Nie trzeba samemu spieniać mleka dyszą jak w ekspresie kolbowym. Jest szybko i wygodnie. Możemy wybrać latte albo cappuccino, czy kawa ma być mocna czy słaba. Wybieramy na panelu sterującym i to wszystko. Producent zadecydował za nas, co oznacza w jego mniemaniu słowo – mocna – normalna – słaba. Nasza kreatywność ponownie została ograniczona. Oczywiście parametry kawy ustawiamy na samym początku, potem je możemy dowolnie zmieniać.

A espresso?

To jest raczej pseudo espresso. Dlaczego? Espresso powinno być parzone przez około 25-30 sekund, automat zaparzy espresso w 10 sekund. Espresso w wydaniu ekspresu automatycznego to mała czarna, która występuje jeszcze w większej wersji. Co prawda producenci impletują w automaty funkcje, które mają za zadanie wykonać a nas przekonać, że nie ma żadnej różnicy między espresso automatycznym a kolbowym. Odpada mielenie kawy, ugniatanie tamperem kawy w kolbie, dobór ciśnienia wody, temperatury wody. Wszystko pod kontrolą automatu, nasza rola ponownie ogranicza się do wyboru guzika.

Konserwacja

A tak. Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy wymaga konserwacji i czyszczenia. Producent również o tym pomyślał. Ekspres nas poinformuje, wyświetlając na ledowym ekranie komunikat, że trzeba dokonać niezbędnego przeglądu. Wymieniamy filtr do wody (na ogół po przefiltrowaniu 50 litrów wody) Koszt filtra to 50 zł – zamiennik 30 zł. Tabletki czyszczące – wrzucamy do dyszy na kawę mieloną, ustawiamy ekspres na funkcję – konserwacja.

– Panie, a te automaty to się psują?

Pewnie, że tak. Teraz trochę niezamierzonej reklamy. Jura Ena 9 One Touch, którą posiadam od sześciu lat … pewnego dnia odmówiła spieniana mleka. Jednym słowem, zepsuła się. Wbiłem na forum o kawie, przedstawiłem problem, okazało się, że to tylko „dławik” się zużył. Na forum nie tylko otrzymałem pomoc, ale i kontakt do serwisu, który przysłał nowy egzemplarz. Cena 34 zł.

Czy warto kupić automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy?

Wstajemy rano, wyciągamy mleko z lodówki, wkładamy gumowy szlauf do opakowania, wlewamy wody do zbiornika, ustawiamy ekspres lub mając już go ustawionego wcześniej, potwierdzamy wybór. Wszystko. Po paru sekundach kawa jest gotowa. Automatyka zadbała o całą resztę, czyli wyeliminowała nas z całego procesu parzenia kawy. Cały proces parzenia poza naszą kontrolą.

Jak wiecie na blogu piszę o alternatywie kawowej (prawa boczna belka). Po południu rozkoszując się kawą rozmawialiśmy z żoną, czy gdybyśmy znali alternatywne metody parzenia kawy wcześniej, czy kupilibyśmy ekspres?

Nie

Automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy ma swoje zalety – szybkość działania, powtarzalność naparu. Jak przyjdą goście to ekspres szybko zaparzy kilkanaście filiżanek kawy, latte, cappuccino. Mamy możliwość kilkunastu ustawień: temperatura wody, ilość wody, grubość mielenia, moc kawy, kawa mielona czy ziarnista (tylko to drugie ma sens), automatyczne spienianie mleka, informacja o konieczności konserwacji ekspresu.

Jednak parząc kawę w alternatywach wyciągniemy więcej smaku z kawy, poznamy jej bogactwo. Żona uwielbia kawę z aeropressu i chemexu. Drip, kalita to moja domena.

Jeśli zamierzamy wydać parę tysięcy na automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy i katować go byle, jaką kawę to właściwie kupiliśmy ładny mebel do kuchni.

Czy odradzam zakup automatycznego ciśnieniowego ekspresu do kawy? Nie. Wybór należy do Ciebie.

10 myśli w temacie “Czy warto kupić automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy?

 1. Lost Girl

  Bardzo fajny artykuł, chociaż nie zgadzam się z paroma rzeczami. Ja mam ekspres Jura Ena Micro 5, który kupiłam tutaj: http://www..pl i sprawdza się, a kawa jest bardzo aromatyczna.

  Odpowiedz
 2. Konesso.pl

  Automat z czystym sumieniem mogę polecić osobom szukającym prostych, szybkich i stosunkowo dobrych rozwiązań :) Po wsypaniu dobrej kawy do ekspresu automatycznego jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalające efekty – oczywiście musimy zwrócić uwagę na wodę, mielenie kawy oraz odpowiednie dopasowanie mocy kawy do żądanej ilości.
  Awaryjność? wszystko zależy od jakości wykonania i tego jak dbamy o sprzęt. 6 lat działania ekspresy Jura i tylko niewielka awaria to moim zdaniem bardzo dobry wynik :)

  Odpowiedz
  1. Mr. Kaffeino

   Podobnie odpowiedziałem niedawno osobie, która przymierzała się do zakupu ekspresu i go kupiła, płacąc spore pieniądze. Codziennie jest latte i cappuccino. Na pytanie jakim ziarnem go zasypuje, zapada cisza. I to jest to – niezrozumienie – kawy. Kawa to nie ekspres.

   Odpowiedz
 3. Iwona

  Dobry ekspres ciśnieniowy w domu przyda się każdemu. Ja postawiłam na markę Delonghi, która jest ze mną już kilka lat, a ja co ranek mogę się cieszyć smakiem pysznej PRAWDZIWEJ kawy

  Odpowiedz
  1. Mr. Kaffeino Autor wpisu

   Witam
   Cieszę się, że kawa smakuje i jest Pani zadowolona z ekspresu. Nie neguję w tym artykule ekspresów automatycznych – piszę nieco z innej perspektywy opisując ich działanie. Zwracam uwagę, że sypane ziarno do ekspresu jest lichej wartości, ale w połączeniu z nowym ekspresem kawa nabiera wymiaru kosmosu – bo ekspres to wartość dodana i już – koniec wystarczy – kawa m u s i być dobra.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *