Z nienawiści do kobiet ….

z-nienawiści-do-kobiet-iZ nienawiści do kobiet … Książka wyeksponowana w witrynie sklepowej. Sięgając po nią, wiedziałem, czego mogę się spodziewać. Zastanawiałem się na nad jednym? Czy przechodzący obok witryny przechodnie, przeczytawszy tytuł, zatrzymują się. Choćby na chwilę.

Z nienawiści do kobiet …

Opowieść syna. Relacja syna. Nie wiem jak to nazwać. Opisać. Jakie to były relacje? Kiedy dobrnąłem do ostatniej literki … Violetta Villas. Głos. Włosy. Biust. Media … media, które nie skupiają się na osobie. Skupiają się na … na tym, co się sprzedaje. A fakty … hm.

Z nienawiści do kobiet. Ksiądz. Ksiądz, który pomaga. Pomaga młodej dziewczynie. Dziewczynce. A tak naprawdę zaspakaja swoje potrzeby. Nie budzi to reakcji ze strony zwierzchników. A jak już się budzi, to po to, aby sprawę zatuszować.

Czytam kolejną historię. Kościół i tolerancja. Duet niemal idealny. I po kilku zdaniach sypie się ten ideał. Osoby homoseksualne w kościele nie mieszczą się. Kościół jest dla wybrańców. Kto o tym decyduje?

W wojsku obowiązuje hierarchia? Kto wykorzystuje zajmowane stanowisko do zaspokajania swoich potrzeb? A jakże by inaczej. Prokurator, który powołuje się na znajomości. Kobiety. Kobieta broni się.

Ile jest kobiet wojsku? Po tym reportażu więcej ich nie będzie. Zapewnienia MON i samego Antka są tyle samo warte, co fusy po kawie. Nic. Kawy z nich już nie zaparzę. Słowa władzy, poczynania prokuratury mają taką samą wartość.

Najlepsze miejsce dla tego typu spraw. Dywan. Zamieść po dywan. I na koniec reportaż o statystykach. Uwielbiam je. Ta hipokryzja do kwadratu. Wpisujemy do tabeli te dane, które są zgodne z oczekiwaniami. Ma być pięknie. Jest pięknie.

Kto w to wierzy?

Naiwnych nie brakuje.

Z nienawiści do kobiet. To trudne tematy. Ciężkie reportaże. Czytelnik. Czyli ja. Ty. To, że przeczytasz i odłożysz na półkę jest pewne. Pochylisz się nad losem bohaterów. Uronisz łzę.

A czy nie możemy zrobić czegoś więcej?

Nie być obojętni?

To trudne. Trudne. Ale nie niewykonalne

„Z nienawiści do kobiet” Justyna Kopińska. Świat Książki 2018, str. 223.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *