Z nienawiści do kobiet ….

z-nienawiści-do-kobiet-iZ nienawiści do kobiet … Książka wyeksponowana w witrynie sklepowej. Sięgając po nią, wiedziałem, czego mogę się spodziewać. Zastanawiałem się na nad jednym? Czy przechodzący obok witryny przechodnie, przeczytawszy tytuł, zatrzymują się. Choćby na chwilę.

Z nienawiści do kobiet …

Opowieść syna. Relacja syna. Nie wiem jak to nazwać. Opisać. Jakie to były relacje? Kiedy dobrnąłem do ostatniej literki … Violetta Villas. Głos. Włosy. Biust. Media … media, które nie skupiają się na osobie. Skupiają się na … na tym, co się sprzedaje. A fakty … hm.

Z nienawiści do kobiet. Ksiądz. Ksiądz, który pomaga. Pomaga młodej dziewczynie. Dziewczynce. A tak naprawdę zaspakaja swoje potrzeby. Nie budzi to reakcji ze strony zwierzchników. A jak już się budzi, to po to, aby sprawę zatuszować.

Czytam kolejną historię. Kościół i tolerancja. Duet niemal idealny. I po kilku zdaniach sypie się ten ideał. Osoby homoseksualne w kościele nie mieszczą się. Kościół jest dla wybrańców. Kto o tym decyduje?

W wojsku obowiązuje hierarchia? Kto wykorzystuje zajmowane stanowisko do zaspokajania swoich potrzeb? A jakże by inaczej. Prokurator, który powołuje się na znajomości. Kobiety. Kobieta broni się.

Ile jest kobiet wojsku? Po tym reportażu więcej ich nie będzie. Zapewnienia MON i samego Antka są tyle samo warte, co fusy po kawie. Nic. Kawy z nich już nie zaparzę. Słowa władzy, poczynania prokuratury mają taką samą wartość.

Najlepsze miejsce dla tego typu spraw. Dywan. Zamieść po dywan. I na koniec reportaż o statystykach. Uwielbiam je. Ta hipokryzja do kwadratu. Wpisujemy do tabeli te dane, które są zgodne z oczekiwaniami. Ma być pięknie. Jest pięknie.

Kto w to wierzy?

Naiwnych nie brakuje.

Z nienawiści do kobiet. To trudne tematy. Ciężkie reportaże. Czytelnik. Czyli ja. Ty. To, że przeczytasz i odłożysz na półkę jest pewne. Pochylisz się nad losem bohaterów. Uronisz łzę.

A czy nie możemy zrobić czegoś więcej?

Nie być obojętni?

To trudne. Trudne. Ale nie niewykonalne

„Z nienawiści do kobiet” Justyna Kopińska. Świat Książki 2018, str. 223.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *